Zaloguj
Reklama

Przedwczesne ząbkowanie - jak postępować?

Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(5)
Reklama

Ząbkowanie to popularna nazwa wyrzynania się ząbków. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia dziecka. Są to dolne siekacze. Rozwój zębów mlecznych rozpoczyna się jednak już w 6-7 tygodniu życia płodowego i niekiedy zęby mogą być widoczne nawet już w chwili urodzenia się dziecka.

Przedwczesne ząbkowanie - Objawy i przebieg

Ząbkowanie przedwczesne rozpoznaje się wówczas, gdy pierwsze zęby mleczne wyrzynają się przed 5 miesiącem życia.

Skrajną sytuacją jest ząbkowanie przed urodzeniem, kiedy noworodek rodzi się już z ząbkami. Są to zazwyczaj dolne siekacze o słabo zmineralizowanym szkliwie. Zęby takie mają konsystencję chrząstki a wygląd łuski. Są słabsze od zębów wyrzynających się później i bardziej podatne na próchnicę, należy jednak dbać o ich utrzymanie, aby nie zaburzać rozwoju żuchwy. Przedwczesne ząbkowanie zwykle nie jest związane z żadnymi chorobami ogólnoustrojowymi.

Przyczyna bardzo wczesnego wyrzynania się zębów w większości przypadków pozostaje nieznana.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skonsultuj się z lekarzem stomatologiem gdy stwierdzisz u swojego dziecka ząbki w okresie od urodzenia do 5 miesiąca życia. Porada stomatologa pozwoli na wyjaśnienie ewentualnej przyczyny zaburzeń i pozwoli na podjęcie odpowiedniej profilaktyki próchnicy i wad zgryzu.

Przedwczesne ząbkowanie - Leczenie

Podstawą postępowania domowego jest wczesne wdrożenie starannej dbałości o higienę jamy ustnej (mycie zębów, prawidłowe karmienie, profilaktyka fluorkowa).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.

Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze