Zaloguj
Reklama

Probiotyki jako suplement diety

Tabletki
Fot. medforum
Tabletki
(5)
Reklama

Probiotykami nazywamy preparaty lub produkty zawierające wystarczającą liczbę żywych, ściśle zdefiniowanych drobnoustrojów, które wywierają korzystny efekt zdrowotny na organizm człowieka.

Probiotyki jako suplement diety - Objawy i przebieg

Probiotyki mają udokumentowane działanie profilaktyczne i lecznicze w stosunku do wielu schorzeń, zarówno ostrych jak i przewlekłych. Najczęściej są stosowane w profilaktyce biegunek u pacjentów otrzymujących doustne antybiotyki, a także w leczeniu biegunek zakaźnych (zwłaszcza rotawirusowych). Istnieją dowody na skuteczność niektórych szczepów probiotyków w profilaktyce i leczeniu alergii.

Probiotyki są także stosowane u pacjentów z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego, z nieswoistymi zapaleniami jelit i jako wspomaganie terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori. Badania nad różnymi zastosowaniami probiotyków są bardzo liczne i spektrum zastosowania probiotyków zapewne będzie poszerzane.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Uwaga! Istnieje wiele zdefiniowanych i zbadanych naukowo szczepów bakteryjnych, mających właściwości probiotyczne, ale różnią się one między sobą skutecznością profilaktyczną i leczniczą.

Chcąc stosować probiotyk należy skonsultować się z lekarzem, lub poszukać wiarygodnych danych medycznych, ponieważ w konkretnej jednostce chorobowej kluczowo ważne jest dobranie konkretnego szczepu bakterii w odpowiedniej dawce.

Probiotyki jako suplement diety - Leczenie

Preparaty probiotyków są w olbrzymiej większości dostępne bez recepty. Ponieważ są to preparaty generalnie bezpieczne, mogą być stosowane samodzielnie przez pacjenta, pod warunkiem zapoznania się z ulotką dołączoną do opakowania i pod warunkiem przestrzegania opisanych w ulotce wskazań i zasad dawkowania.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. "Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006
  2. Materiały naukowe sympozjum "Lactobacillus rhamnosus GG - probiotyk inny niż wszystkie", Warszawa 16.03.2007

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze