Probiotyki jako suplement diety

Probiotykami nazywamy preparaty lub produkty zawierające wystarczającą liczbę żywych, ściśle zdefiniowanych drobnoustrojów, które wywierają korzystny efekt zdrowotny na organizm człowieka.
Probiotyki jako suplement diety - Objawy i przebieg
Probiotyki mają udokumentowane działanie profilaktyczne i lecznicze w stosunku do wielu schorzeń, zarówno ostrych jak i przewlekłych. Najczęściej są stosowane w profilaktyce biegunek u pacjentów otrzymujących doustne antybiotyki, a także w leczeniu biegunek zakaźnych (zwłaszcza rotawirusowych). Istnieją dowody na skuteczność niektórych szczepów probiotyków w profilaktyce i leczeniu alergii.
Probiotyki są także stosowane u pacjentów z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego, z nieswoistymi zapaleniami jelit i jako wspomaganie terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori. Badania nad różnymi zastosowaniami probiotyków są bardzo liczne i spektrum zastosowania probiotyków zapewne będzie poszerzane.
Probiotyki jako suplement diety - Kiedy udać się do lekarza
Uwaga! Istnieje wiele zdefiniowanych i zbadanych naukowo szczepów bakteryjnych, mających właściwości probiotyczne, ale różnią się one między sobą skutecznością profilaktyczną i leczniczą.
Chcąc stosować probiotyk należy skonsultować się z lekarzem, lub poszukać wiarygodnych danych medycznych, ponieważ w konkretnej jednostce chorobowej kluczowo ważne jest dobranie konkretnego szczepu bakterii w odpowiedniej dawce.
Probiotyki jako suplement diety - Leczenie
Preparaty probiotyków są w olbrzymiej większości dostępne bez recepty. Ponieważ są to preparaty generalnie bezpieczne, mogą być stosowane samodzielnie przez pacjenta, pod warunkiem zapoznania się z ulotką dołączoną do opakowania i pod warunkiem przestrzegania opisanych w ulotce wskazań i zasad dawkowania.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- "Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006
- Materiały naukowe sympozjum "Lactobacillus rhamnosus GG - probiotyk inny niż wszystkie", Warszawa 16.03.2007
Kategorie ICD:
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
- Atopowe zapalenie skóry
- Biegunka i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu
- Nieżyt jelitowy wywołany przez rotawirusy
Kategorie ATC:
- Preparaty przywracające prawidłową florę jelitową, hamujące biegunkę
- Szczepionki przeciw rotawirusowemu zakażeniu przewodu pokarmowego
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.