Preparaty enzymów trzustkowych - podawanie

Preparaty enzymów trzustkowych są niezbędnym elementem leczenia mukowiscydozy i innych chorób, w przebiegu których występuje zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki.
Preparaty enzymów trzustkowych - Objawy i przebieg
Dostępne na naszym rynku preparaty zawierające enzymy trzustkowe to Kreon, Panzytrat i Lipancrea. Na każdym preparacie znajduje się informacja o zawartości lipazy. Jest to najważniejszy enzym, według którego oblicza się zapotrzebowanie na preparat. Prawidłowe podawanie enzymów trzustkowych wymaga przestrzegania określonych zasad, które zwykle są szczegółowo opisane w ulotkach leku.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Nigdy nie stosuj preparatów enzymów trzustkowych bez konsultacji z lekarzem. Dawki preparatu powinien ustalić specjalista. Pamiętaj, że preparat podany nieprawidłowo nie będzie działał!
Preparaty enzymów trzustkowych - Leczenie
Odnośnie sposobu podawania preparatów trzustkowych najważniejsze jest przestrzeganie następujących zasad:
1) Nie wolno przekraczać dobowej dawki 10.000 jednostek lipazy na kg masy ciała.
2) Dawka musi być dostosowana do dobowego spożycia pokarmu - enzymy należy podawać do głównych posiłków: tym więcej, im bardziej "tłuszczowy" jest pokarm.
3) Najlepiej jest podawać enzymy w dwóch porcjach do każdego posiłku: pierwsza część na początku jedzenia, a druga w połowie lub pod koniec posiłku.
4) U mniejszych dzieci dopuszczalne jest otwieranie kapsułek, ale w takich sytuacjach nie wolno mikrogranulek mieszać z mlekiem lub innymi płynami zasadowymi. Najlepiej podawać je z sokiem lub wodą.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
"Pediatria" pod redakcją Krystyny Kubickiej i Wandy Kawalec, PZWL, Warszawa 2004, s. 380-381
Kategorie ICD:
- Inne przewlekłe zapalenia trzustki
- Przewlekłe zapalenie trzustki wywołana alkoholem
- Schorzenia pęcherzyka żółciowego, przewodów żółciowych i trzustki w chorobach sklasyfikowanych gdzie indziej
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.