Zaloguj
Reklama

Preparaty enzymów trzustkowych - podawanie

Zażywanie tabletek
Fot. ojoimages
Zażywanie tabletek
(4)
Reklama

Preparaty enzymów trzustkowych są niezbędnym elementem leczenia mukowiscydozy i innych chorób, w przebiegu których występuje zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki.

Preparaty enzymów trzustkowych - Objawy i przebieg

Dostępne na naszym rynku preparaty zawierające enzymy trzustkowe to Kreon, Panzytrat i Lipancrea. Na każdym preparacie znajduje się informacja o zawartości lipazy. Jest to najważniejszy enzym, według którego oblicza się zapotrzebowanie na preparat. Prawidłowe podawanie enzymów trzustkowych wymaga przestrzegania określonych zasad, które zwykle są szczegółowo opisane w ulotkach leku.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Nigdy nie stosuj preparatów enzymów trzustkowych bez konsultacji z lekarzem. Dawki preparatu powinien ustalić specjalista. Pamiętaj, że preparat podany nieprawidłowo nie będzie działał!

Preparaty enzymów trzustkowych - Leczenie

Odnośnie sposobu podawania preparatów trzustkowych najważniejsze jest przestrzeganie następujących zasad:

1) Nie wolno przekraczać dobowej dawki 10.000 jednostek lipazy na kg masy ciała.

2) Dawka musi być dostosowana do dobowego spożycia pokarmu - enzymy należy podawać do głównych posiłków: tym więcej, im bardziej "tłuszczowy" jest pokarm.

3) Najlepiej jest podawać enzymy w dwóch porcjach do każdego posiłku: pierwsza część na początku jedzenia, a druga w połowie lub pod koniec posiłku.

4) U mniejszych dzieci dopuszczalne jest otwieranie kapsułek, ale w takich sytuacjach nie wolno mikrogranulek mieszać z mlekiem lub innymi płynami zasadowymi. Najlepiej podawać je z sokiem lub wodą.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze