Zaloguj
Reklama

Prebiotyki w profilaktyce infekcji u dzieci

Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(5)
Reklama

Oprócz korzystnych działań na czynność przewodu pokarmowego, prebiotyczne oligosacharydy GOS/FOS, dodawane do niektórych nowoczesnych mieszanek mlecznych, mają prawdopodobnie dodatkowe działanie zmniejszające częstość infekcji u dzieci.

Prebiotyki - Objawy i przebieg

Prebiotyki zawarte w pokarmie są fundamentem, na którym buduje się prawidłowy skład flory jelitowej. Z kolei skład flory jelitowej ma decydujące znaczenie dla prawidłowości rozwoju układu immunologicznego, ponieważ właśnie jelita mają ogromne znaczenie w dojrzewaniu limfocytów i kształtowaniu równowagi pomiędzy różnymi frakcjami układu odpornościowego.

Podejrzewa się, że większa zdrowotność dzieci karmionych wyłącznie piersią ma duży związek z prebiotycznymi oligosacharydami zawartymi w mleku matki. To właśnie działanie mleka matki stara się naśladować technologia żywienia, dodając do mieszanek mlecznych dla dzieci zdrowych i chorych odpowiednie ilości galaktooligosacharydów i fruktooligosacharydów (GOS i FOS).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Badań potwierdzających bezpośredni wpływ spożywania przez dzieci prebiotyków na częstość infekcji jest jeszcze niewiele, ale wstępne wyniki są obiecujące. W szczególności cytowane są wyniki pracy Bruzzese i współpracowników, którzy wykazali, że żywienie zdrowych niemowląt standardowymi mieszankami mlecznymi z dodatkiem GOS/FOS powoduje znaczący spadek liczby infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego w porównaniu z grupą kontrolną dzieci żywionych "klasycznymi" mieszankami mlecznymi bez prebiotyków.

Pamiętaj, że wzorowym i idealnym sposobem żywienia dziecka jest karmienie naturalne, ale w przypadku konieczności dokarmiania dziecka skonsultuj z lekarzem wybór mieszanki, tak aby był to preparat nowoczesny, zapewniający dziecku maksymalne upodobnienie żywienia do karmienia naturalnego.

Prebiotyki - Leczenie

Mieszanki mleczne dla zdrowych niemowląt zawierające prebiotyki GOS/FOS, takie jak opisane powyżej są dostępne bez recepty w aptekach oraz w wolnej sprzedaży w większości supermarketów. Są to mieszanki z linii Bebiko i Bebilon.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

ESPGHAN Committee on Nutrition: "Prebiotic Oligosaccharides in Dietetic Products for Infants: A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J. Ped. Gastroenterol. Nutr. 2004, 39, 465-473.

Bruzesse E. i wsp.: Effect of early administration of GOS/FOS on the prevention of intestinal and extraintestinal infections in healthy infants. J. Ped. Gastroenterol. Nutr. 2007 (in press).

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze