Zaloguj
Reklama

Prawdopodobne objawy ciąży

Test ciążowy
Fot. ojoimages
Test ciążowy
(4)
Reklama

Objawy ciąży pojawiające się w I trymestrze ciąży

Objawy ciąży - Objawy i przebieg

Objawy prawdopodobne ciąży pojawiają się najczęściej wraz z zatrzymaniem krwawienia miesiączkowego, które jest jednym z podstawowych objawów ciąży. Pod wpływem wzrostu progesteronu następuje zwiotczenie mięśniówki pęcherza moczowego powodując częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Gruczoły piersiowe stają się większe, napięte i bolesne.

Brodawki przybierają ciemniejsze zabarwienie, a tuż pod skórą uwidacznia się poszerzenie siatki żylnych naczyń podskórnych. Pod koniec I trymestru po uciśnięciu brodawki sutkowej może pojawiać się niewielka ilość białawej lub przeźroczystej wydzieliny. Zauważalne stają się również objawy ze strony narządu rodnego jak np. zasinienie przedsionka pochwy, rozpulchnienie pochwy.

Pojawiać się może także zwiększona ilość wydzieliny pochwowej. Najczęściej występują również dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak poranne nudności i wymioty, zgaga, odbijanie, metaliczny smak w ustach, ślinotok, zaburzenia łaknienia. Podczas I trymestru mogą pojawić się także bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, nadmierne rozdrażnienie, płaczliwość.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli nastąpi zatrzymanie miesiączki oraz dołączą się powyżej opisane objawy należy wykonać test ciążowy i skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego badania ginekologicznego stwierdzającego lub wykluczającego ciążę. Podczas badania lekarz może stwierdzić takie objawy wczesnej ciąży jak zasinienie pochwy, zmianę konsystencji szyjki macicy oraz rozpulchnienie i powiększenie macicy. Najczęściej w tym czasie możliwe jest już stwierdzenie ciąży w badanu usg.

Objawy ciąży - Leczenie

Dolegliwości pojawiające się w I trymestrze ciąży są już bardziej nasilone i łatwiejsze do rozpoznania ich związku z ciążą. Jeżeli pojawi się przypuszczenie istnienia ciąży na podstawie powyższych objawów wówczas należy wykonać test ciążowy dostępny w aptekach bez recepty.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze