Powiększone węzły chłonne karkowe

Szyja ze względu na swoją budowę anatomiczną i rejon spływu chłonki ze wszystkich narządów głowy i szyi stanowi okolicę, w której węzły chłonne ulegają najczęściej powiększeniu.
Powiększone węzły chłonne karkowe - Objawy i przebieg
Węzły chłonne okolicy karkowej często ulegają powiększeniu w zakażeniach wirusem różyczki oraz w węzłowej postaci toksoplazmozy. Węzły chłonne powiększają się często stopniowo i na początku mogą być niezauważone. Powiększenie może dotyczyć jednego lub kilku węzłów, zazwyczaj są asymetryczne. Powiększone węzły chłonne szyi mogą być także miejscem wyjścia procesu nowotworowego oraz przerzutów nowotworowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Każde powiększenie węzłów chłonnych okolicy szyi wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku stwierdzenia zmiany o charakterze zapalnym konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, czasami także zabiegów laryngologicznych czy stomatologicznych w zależności od punktu wyjścia zakażenia (jama ustna, zatoki oboczne nosa itp).
Szczególnej uwagi oraz wdrożenia sprawnego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego wymagają węzły chłonne podejrzane o rozrost nowotworowy lub przerzut nowotworowy. Każdy taki węzeł jest wskazaniem do jego chirurgicznego pobrania w całości i badania histopatologicznego. Należy pamiętać, że nie każde powiększenie węzłów chłonnych szyi jest związane z toczącym się procesem patologicznym. Bywa, że jest skutkiem przebytego stanu zapalnego i wówczas węzeł taki (często ulegający zwłóknieniu) wymaga jedynie obserwacji.
Powiększone węzły chłonne karkowe - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Należy przestrzegać zaleceń lekarza.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
J.R.Kowalczyk „Stany przebiegające z powiększeniem węzłów chłonnych”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996
J. Januszkiewicz „Zarys kliniki chorób zakaźnych”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1994
M.Hertl „Diagnostyka różnicowa w pediatrii”,Wydawnictwo Medyczne,Warszawa 1993
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.