Zaloguj
Reklama

Poszczepienne uszkodzenia układu nerwowego u dzieci

Szczepienie
Fot. ojoimages
Szczepienie
(3)
Powikłania po szczepieniu
Reklama

Cały czas trwają spory dotyczące tego czy należy szczepić dzieci. Stworzyły się w związku z tym dwa obozy - zwolenników szczepień oraz ich przeciwników.

W chwili obecnej największym problemem dla lekarzy oraz rodziców podejmujących decyzję o szczepieniu są poszczepienne powikłania obejmujące układ nerwowy. Nie ulega wątpliwości, że po podaniu szczepionki u niektórych dzieci (nie u wszystkich) pojawia się reakcja poszczepienna w postaci zaczerwienienia i opuchlizny. Może pojawić się także płaczliwość, podwyższona temperatura, wymioty, problem z pobieraniem pokarmu, drgawki, ból czy senność. Oczywiście możliwe jest wystąpienie o wiele poważniejszych powikłań takich jak np. encefalopatia czy zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.
Zaburzenia neurologiczne u dzieci po szczepieniu stanowią niewielki odsetek. Pojawiają się one najczęściej do 48 godzin od podania szczepionki. Jeśli po szczepieniu przez dłuższy czas, dziecko będzie niespokojne, nie będzie ustępowała gorączka, pojawią się dreszcze bądź inne niepokojące objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub pojechać z dzieckiem na oddział ratunkowy.

Powikłania po szczepieniu - Objawy i przebieg

Szczepienia a uszkodzenie układu nerwowego - objawy.

Pierwsze informacje na temat możliwości wystąpienia zaburzeń ze strony układu nerwowego pochodzą już z 1933 roku. Objawami, które mogą wystąpić po 48 godzinach od szczepienia i nie prowadzą do następstw neurologicznych są między innymi: gorączka, nadpobudliwość, przedłużający się płacz, niechęć do spożywania posiłków oraz nadmierna senność. Niestety mogą pojawić się także dodatkowe objawy, tzw. „duże powikłania neurologiczne”, które prowadzą do trwałych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Wśród nich wymienia się silne drgawki, hipotonię mięśniową, zapalenie mózgu oraz encefalopatię. Badania naukowe oraz obserwacje lekarskie pokazują, że za większość reakcji poszczepiennych ze strony układu neurologicznego  odpowiada składnik krztuścowy, który obecny jest w szczepionkach. Związane jest to z tym, że zabita pałeczka krztuśca to mieszanina wielu antygenowo czynnych składników. W chwili obecnej cały czas trwają badania poszukujące bezpośrednich przyczyn rozwoju powikłań poszczepiennych u dzieci. Szczególną uwagę zwrócono na rolę układu immunologicznego w tym procesie.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze