Zaloguj
Reklama

Poporodowy krwiak krocza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Operacja
Fot. ojoimages
Operacja
(4)
Reklama

Pojawienie się zasinienia lub krwiaka w okolicy sromu lub krocza po porodzie drogami natury.

Objawy i przebieg poporodowego krwiaka krocza

Zasinienie i krwiaki na kroczu tworzą się w tkance podskórnej na skutek gromadzenia się wynaczynionej krwi z naczyń włosowatych znajdujących się pod skórą. W wyniku nadmiernego ucisku na tkanki krocza, do którego najczęściej dochodzi w przypadku, gdy poród przebiega bardzo szybko (tzw. poród spontaniczny) lub też podczas porodów dużych płodów, może dojść do urazu tkanek miękkich krocza oraz podskórne wynaczynienie krwi.

Szczególne ryzyko powstania poporodowych krwiaków na kroczu istnieje w przypadku żylaków w pochwie czy na sromie, nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych jak również zaburzeń krzepliwości krwi spowodowanych chorobami hematologicznymi lub przyjmowaniem niektórych leków. Krwiakom najczęściej towarzyszy ból oraz obrzęk krocza utrudniający chodzenie. Jeżeli nie dojdzie do powikłań krwiak najczęściej wchłania się samoistnie w przeciągu kilku dni i nie pozostawia trwałych przebarwień czy blizn.

W niektórych przypadkach może dojść do powikłań jak np. zropienie krwiaka, co wymaga chirurgicznej interwencji polegającej na jego opróżnieniu. Dodatkowe zakażenie rany może wywołać gorączkę jak również wikłać prawidłowe gojenie się rany po nacięciu krocza. Duże krwiaki mogą być również przyczyną anemizacji.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć poporodowy krwiak krocza

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, kiedy położnica znajduje się jeszcze w szpitalu. Wezwać lekarza należy wówczas, gdy kobieta zauważy pojawienie się krwiaka. Szczególnie, gdy towarzyszy mu silny ból, obrzęk czy wysoka temperatura. Może to świadczyć o zakażeniu i wówczas konieczne jest podanie odpowiednich antybiotyków, aby zapobiec poważnym powikłaniom.

Dokładna obserwacja przez lekarza zmian krwiaka, pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji, co do dalszego postępowania leczniczego. W przypadku narastania krwiaka lub też braku jego absorbcji konieczna może być chirurgiczna ewakuacja, polegająca na jego opróżnieniu poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie, a następnie założenie sączków. Rana po takim zabiegu wymaga odpowiedniego postępowania leczniczego i pielęgnacji, a co się z tym wiąże również przedłużonego pobytu w szpitalu.

Leczenie poporodowego krwiaka krocza

Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja krocza. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych powikłań jak np. zakażenie. Zimne okłady stosowane na krocze nie tylko w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk, ale również poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych hamują narastanie krwiaka. Zastosowanie następnie okładów rozgrzewających w znacznym stopniu przyspiesza wchłanianie się krwiaka.

W aptece dostępnych jest również wiele preparatów przyspieszających absorbcję krwiaka, zmniejszających obrzęk oraz łagodzących ból. Kobiety, u których w czasie porodu dokonano nacięcia krocza, przed zastosowaniem któregokolwiek z tych preparatów powinny skonsultować to z lekarzem. Część z tych preparatów może mieć bowiem niekorzystny wpływ na założone na kroczu szwy, powodując ich przedwczesne rozpuszczenie, a tym samym rozejście się rany.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze