Zaloguj
Reklama

Pobranie plwociny u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Relacje między ojcem a synem
Fot. medforum
Relacje między ojcem a synem
(5)
Reklama

W przypadku podejrzenia chorób płuc oraz oskrzeli u dzieci, lekarz może zlecić badanie plwocin. Materiału tego nie można mylić ze śliną. Od dzieci pobierana jest wydzielina z drzewa oskrzelowego, która musi zostać odksztuszona a następnie odpluta. Może być ona pobierana także poprzez odsysanie cewnikiem czy badanie bronchoskopem. Plwocina, pobierana powinna być rano gdyż po nocy najłatwiej ją pobrać i w większości przypadków materiał ten zbierany jest z trzech kolejnych dni.

Objawy i przebieg plwocin u dzieci

Przebieg   pobrania plwociny u dzieci


Badanie pobrania plwociny, zlecane jest przez lekarza. Przed pobranie materiału, dziecko powinno mieć umyte zęby i bardzo dobrze wypłukana jamę ustną. Higiena jamy ustanej oraz stan uzębienia mają wpływ na wynik badania.

Od dziecka potrzebne jest do 10ml plwociny, którą odpluwa bądź odsysa się bezpośrednio do jałowego, przeźroczystego pojemniczka otrzymanego od lekarza. W sytuacji gdy dziecko ma problem z odpluciem plwociny, stosowane są nebulizatory do inhalacji. Materiał jest opisywany i wysyłany do laboratorium.

Plwocinę bada się pod kątem bakterii oraz rodzaju znajdujących się w niej komórek.  Badanie to jest powszechnie wykonywane przy wykrywaniu bakterii (różnego gatunku), komórek nowotworowych oraz Pratków gruźlicy.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.

Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010.


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze