Zaloguj
Reklama

Pneumokoki - szczepienie w drugim roku życia

Szczepienie dziecka
Fot. ojoimages
Szczepienie dziecka
(5)
Reklama

Aktualnie w naszym kraju jest już dostępna nowoczesna, skoniugowana szczepionka przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae), mająca udokumentowaną skuteczność u dzieci już od drugiego miesiąca życia.

Objawy i przebieg

W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) szczepienie przeciwko pneumokokom jest rekomendowane wszystkim zdrowym niemowlętom. Zwykle szczepienia szczepionką skoniugowaną (Prevenar) zaczyna się w wieku 2 miesięcy, ale można zaszczepić także dzieci powyżej 1 roku, które nie były wcześniej szczepione.

U dzieci powyżej 1 roku zaleca się podanie dwóch dawek z zachowaniem pomiędzy nimi odstępu co najmniej 2 miesięcy. Nie są konieczne szczepienia przypominające.

Kiedy udać się do lekarza

Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. 

Uwaga!!!
Szczepionka przeciwko pneumokokom jest szczepieniem dodatkowym i wymaga zakupienia przez rodziców.

Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze