Zaloguj
Reklama

Pneumokoki - szczepienie w drugim roku życia

Szczepienie dziecka
Fot. ojoimages
Szczepienie dziecka
(5)
Reklama

Aktualnie w naszym kraju jest już dostępna nowoczesna, skoniugowana szczepionka przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae), mająca udokumentowaną skuteczność u dzieci już od drugiego miesiąca życia.

Pneumokoki - Objawy i przebieg

W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) szczepienie przeciwko pneumokokom jest rekomendowane wszystkim zdrowym niemowlętom. Zwykle szczepienia szczepionką skoniugowaną (Prevenar) zaczyna się w wieku 2 miesięcy, ale można zaszczepić także dzieci powyżej 1 roku, które nie były wcześniej szczepione.

U dzieci powyżej 1 roku zaleca się podanie dwóch dawek z zachowaniem pomiędzy nimi odstępu co najmniej 2 miesięcy. Nie są konieczne szczepienia przypominające.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. 

Uwaga!!!
Szczepionka przeciwko pneumokokom jest szczepieniem dodatkowym i wymaga zakupienia przez rodziców.

Pneumokoki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze