Pneumokoki - czy zaszczepić dziecko?

Pneumokok, czyli dwoinka Streptococcus pneumoniae, jest bakterią kolonizującą drogi oddechowe wielu dzieci. W sprzyjających okolicznościach może spowodować powstanie tzw. choroby inwazyjnej, czyli zagrażającego życiu, poważnego zakażenia.
Pneumokoki - Objawy i przebieg
W USA od roku 2000 zaleca się szczepienie wszystkich zdrowych dzieci w wieku 2-23 miesiące 7-walentną szczepionką koniugowaną (Prevenar, Prevnar). Szczepienia zaleca się także u wszystkich dzieci w wieku 24-59 miesięcy należących do tzw. grup ryzyka zakażeń inwazyjnych. jak wykazały badania epidemiologiczne skuteczność takiego postępowania jest bardzo duża.
W USA częstość występowania inwazyjnych zakażeń pneumokokowych (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica itp.) u dzieci szczepionych przeciwko pneumokokom zmniejszyła się aż o 90%. O około 10% zmniejszyła się częstość zapaleń płuc i zapaleń ucha środkowego. O około 50% zredukowano częstość nosicielstwa w jamie nosowo-gardłowej patogennych szczepów Streptococcus pneumoniae.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Porozmawiaj ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym, jeżeli Twoje dziecko należy do grupy ryzyka poważnych zakażeń pneumokokowych. Do takiej grupy zalicza się:
1. Dzieci poniżej 2 roku życia
2. Dzieci poniżej 5 roku życia uczęszczające do żłobka, przedszkola, zwłaszcza jeżeli są narażone na bierne palenie tytoniu
3. Dzieci przebywające w ośrodkach opiekuńczych lub w złych warunkach środowiskowych (duża liczba domowników na małej przestrzeni)
4. Dzieci z zaburzeniami odporności
5. Dzieci z przewlekłymi chorobami takimi jak zespół nerczycowy, niewydolność nerek, cukrzyca, przewlekłe choroby płuc (za wyjątkiem astmy)
Pneumokoki - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. W przypadku wskazań do szczepienia dziecka konieczne jest zakupienie szczepionki przez rodziców.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
1)Durbin WJ: Zakażenia pneumokokowe, Pediatria po Dyplomie, grudzień 2005, 47-55.
2)Recommended Childhood and Adolescent Immunization Schedule (zalecenia American Academy of Pediatrics)
Kategorie ICD:
- Posocznica wywołana przez Streptococcus pneumoniae
- Zapalenie opon mózgowych pneumokokowe
- Zapalenie płuc wywołane paciorkowcami (Stereptococcus pneumoniae)
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.