Zaloguj
Reklama

Płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Autorzy: Redakcja serwisu
Różne metody antykoncepcji
Fot. medforum
Różne metody antykoncepcji
(4)
Reklama

Powrót prawidłowych cykli owulacyjnych po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej stosowanej w celach antykoncepcyjnych lub leczniczych.

Płodność - Objawy i przebieg

Antykoncepcyjne leki hormonalne stosowane są zarówno w celu zapewnienia skutecznej antykoncepcji jak również jako lek np. niwelujący zaburzenia cyklu miesiączkowego. Podstawowym ich działaniem jest hamowanie jajeczkowania. Nie blokują ona jednak owulacji na stałe.

Jeżeli zachodzi potrzeba odstawienia tabletki lub plastra hormonalnego ze względu na pojawienie się objawów ubocznych ich działania lub w przypadku podjęcia decyzji o zmianie formy antykoncepcji lub chęci prokreacji u zdrowych kobiet jajeczkowanie powraca najczęściej już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletki, a w niektórych przypadkach może pojawić się nawet następnego dnia.

W pierwszych trzech miesiącach po odstawieniu leków antykoncepcyjnych cykle mogą być nieco nieregularne, a naturalne objawy płodności tj. zmiana śluzu szyjkowego i konsystencji szyjki, zmiana temperatury ciała i inne, mogą być bardzo trudne do sprecyzowania.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli po odstawieniu hormonalnych leków antykoncepcyjnych nie pojawi się krwawienie miesiączkowe lub po trzech miesiącach cykle nadal będą nieregularne należy skontaktować się z lekarzem, gdyż występujące dolegliwości najprawdopodobniej nie są związane z odstawieniem hormonów. Konieczne jest ustalenie przyczyny tych dolegliwości jak również wprowadzenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Również jeżeli po odstawieniu tych leków dochodzi do niemożności zajścia w ciążę należy zasięgnąć porady lekarza w celu wykluczenia bardzo rzadkiego powikłania jakim może być trwała blokada hormonalna jajeczkowania.

Płodność - Leczenie

Jeżeli hormonalne leki antykoncepcyjne zostały odstawione z innych przyczyn aniżeli chęć zajścia w ciążę należy zastosować inną formę antykoncepcji w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Naturalne metody regulacji poczęć nie są w tym okresie zalecane ze względu na nieregularność objawów płodności.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze