Zaloguj
Reklama

Pierwotny brak miesiączki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziewczynka na łące
Fot. ojoimages
Dziewczynka na łące
(3)
Reklama

Pierwotny brak miesiączki to brak krwawienia z dróg rodnych w 16 roku życia (przy prawidłowej budowie ciała), a także w 14 r.ż. kiedy nie wystąpiło dojrzewanie gruczołów sutkowych (drugorzędowych cech płciowych).

Objawy i przebieg pierwotnego braku miesiączki

Wystąpienie normalnego miesiączkowania jest uwarunkowane prawidłową czynnością hormonalną, typową budową anatomiczną i zależy od wielu powiązanych ze sobą czynników. Zaburzenie któregokolwiek z nich może spowodować brak miesiączki. Między innymi konieczna jest prawidłowa droga odpływu krwi (drożność ujścia pochwy i macicy), błona śluzowa macicy reagująca na stymulację hormonalną i prawidłowe jej funkcjonowanie.
 
Pierwotny brak miesiączki jest źródłem lęku, ale często jest następstwem opóźnionego dojrzewania płciowego występującego rodzinnie. Rzadko jest uwarunkowany genetycznie czy rozwojowo. Celem leczenia jest uzyskanie normalnego (kobiecego) wyglądu i zdolności do czynności prokreacyjnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć pierwotny brak miesiączki

Jeżeli pacjentka skończyła 16 roku życia i jest prawidłowo zbudowana lub 14 r.ż. i ma nierozwinięte piersi, a nie wystąpiła jeszcze miesiączka należy skontaktować się z lekarzem. Podczas wizyty specjalista zbierze wywiad rodzinny, czy podobny fakt nie występował rodzinnie. Sprawdzi, czy pacjentka ma rozwinięte zewnętrzne (drugorzędowe) cechy płciowe oraz czy jest prawidłowa budowy pochwy i macicy (bad.lekarskie+USG).
 
Jeżeli wystąpią cechy opóźnienia rozwoju fizycznego, badania lekarskie oraz ocena kariotypu (garnituru chromosomalnego) mogą ujawnić przyczynę genetyczną (np. zespół Turnera, zespół feminizujących jąder...). W takim wypadku konieczna jest dalsza diagnostyka specjalistyczna endokrynologiczna i ewentualne leczenia specjalistyczne.

Leczenie pierwotnego braku miesiączki

Jeżeli osiągniesz ww wiek i nie występuje u Ciebie miesiączka zbierz wywiad w swojej rodzinie, czy podobne zdarzenie nie występowało u innych członków rodziny (opóźnione dojrzewanie). Może się okazać, że w Twojej rodzinie miesiączka występuje trochę później, nie jest to jednak powód by zaniechać dalszej diagnostyki i wizyty u lekarza!
 
Sprawdź, czy masz rozwinięte zewnętrzne cechy płciowe - piersi, owłosienie łonowe i pachowe. Czy twój wzrost nie odbiega w sposób znaczący od rówieśników? Czy mniej więcej w odstępach miesięcznych nie występują u Ciebie bóle w dole brzucha! Nie krępuj się i koniecznie zgłoś się do lekarza z tym problemem!
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Poł. i gin. W.W.Beck, Oksfordzki Podr.Med.Klin. J.Collier

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze