Zaloguj
Reklama

Pęknięcie torbieli jajnika - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Choroby szyjki macicy
Fot. panthermedia
Choroby szyjki macicy
(4)
Reklama

Przerwanie ciągłości torebki torbieli jajnika.

Objawy i przebieg pęknięcia torbieli jajnika

Do pęknięcia torbieli może dojść samoistnie czy też podczas badania ginekologicznego lub na skutek urazu. W zależności od typu torbieli jej pęknięcie może być nieszkodliwe i czasami niezauważalne. Dotyczy to najczęściej pęknięcia niewielkiej torbieli czynnościowej, a jedynym objawem może być pobolewanie dołem brzucha. W niektórych przypadkach pęknięcie torbieli może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu. Może wystąpić nagły silny ból w dole brzucha, nudności lub wymioty i szybko mogą pojawić się objawy wstrząsu.

Zawartość torbieli wylewa się wówczas do jamy otrzewnej wywołując objawy jej podrażnienia. Pęknięcie torbieli endometrialnej grozi rozprzestrzenieniem się choroby i wszczepieniem się fragmentów endometrium w inne narządy. Jeżeli jest to torbiel powstała w wyniku stanów zapalnych, pęknięcie grozi rozprzestrzenieniem się infekcji. W zależności od nasilenia objawów oraz typu torbieli stosuje się leczenie zachowawcze lub też operacyjne. Gdy pęknięcie torbieli uszkodzi jajnik lub całkowicie go zniszczy może okazać się koniczne usunięcie części lub całego jajnika.

O pęknięciu torbieli świadczy między innymi obecność płynu w zatoce Douglasa, co możliwe jest do uwidocznienia w badaniu ultrasonograficznym.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć pęknięcie torbieli jajnika

W przypadku pojawienia się nagłego silnego bólu w podbrzuszu, któremu mogą towarzyszyć nudności, wymioty czy omdlenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczne może okazać się szybkie przeprowadzenie operacji, w trakcie której zostanie usunięta pęknięta torbiel oraz przepłukana jama otrzewnej płynem fizjologicznym w celu usunięcia rozlanej treści torbieli a tym samym zmniejszenia ryzyka infekcji. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest laparoskopia.

Leczenie pęknięcia torbieli jajnika

Torbiele mają tendencję do nawrotów i dlatego po incydencie pęknięcia torbieli systematyczne wizyty w gabinecie ginekologicznym są niezbędne, aby w porę podjąć odpowiednie postępowanie profilaktyczne zmniejszające ryzyko ponownego pojawienia się torbieli.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze