Zaloguj
Reklama

Otyłość w ciąży - o czym warto pamiętać?

Spacer
Fot. ojoimages
Spacer
(4)
Reklama

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym momencie można już mówić o otyłości. Najczęściej za otyłe uznaje się kobiety ważące ponad 90 kg.

Otyłość w ciąży - Objawy i przebieg

Masa ciała jest dla kobiety niezmiernie ważna. Nie tylko wpływa na jej płodność, ale także na przebieg ciąży i porodu. Dzieci kobiet otyłych są z reguły o wiele większe i może to stanowić dodatkowy problem w trakcie porodu. Znaczna otyłość predysponuje również do powstawania w ciąży nadciśnienia, obrzęków, czy też takich chorób jak cukrzyca, choroby nerek czy też inne choroby stanowiące znaczne zagrożenie dla ciąży.

Kobiety otyłe mają również predyspozycje do zakażeń układu moczowego. Otyłość może występować u kobiety już przed ciążą jak również może powstać w jej trakcie. Do otyłości w ciąży dochodzi najczęściej wtedy, gdy następuje zbyt duży przyrost wagi ciała spowodowany nieprawidłowym odżywianiem się. Wzrost masy ciała u kobiety ciężarnej nie powinien być większy niż 11-16 kg i nie powinien on być zbyt gwałtowny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Kobiety otyłe powinny znajdować się pod stałą kontrolą lekarską nie tylko w czasie ciąży, ale również planując ją. Powinny być odpowiednio przygotowane do ciąży, aby nie było konieczne wprowadzanie diet i nagłych zmian nawyków żywieniowych w czasie jej trwania.

W trakcie wizyt kontrolnych, u kobiet otyłych częściej przeprowadza się kontrolę przyrostu wagi jak również podstawowych parametrów ciała oraz badań laboratoryjnych. Ciążę u kobiet otyłych zalicza się do ciąż wysokiego ryzyka.

Otyłość w ciąży - Leczenie

Przede wszystkim kobiety otyłe powinny przestrzegać odpowiedniej diety. Ciąża nie powinna być usprawiedliwieniem „podjadania”. Dieta u takich kobiet nie powinna przekraczać 1800 kcal/dobę. Należy unikać obfitych i tłustych posiłków. Wzbogacić dietę o warzywa i owoce, które są źródłem niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży witamin i mikroelementów.

U kobiet otyłych niezmiernie ważna jest odpowiednia higiena. Występująca zwiększona potliwość jak również wyższe ryzyko wystąpienia odparzeń, stanów zapalnych dróg moczowych i innych, szczególne dbanie o higienę jest niezbędne.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze