Zaloguj
Reklama

Opryszczka u niemowlaka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kąpiel niemowlaka
Fot. Panthermedia
Kąpiel niemowlaka
(4)
Reklama

Wirus opryszczki występuje bardzo często u dzieci do trzeciego roku życia. Wywołuje go wirus HSV (herpes simplex virus, HHV-1 i HHV-2, human herpesvirus - ludzki herpeswirus). Zmiany w postaci krost/pęcherzy, wypełnionych płynem widoczne są nie tylko na skórze, ale mogą także zajmować błony śluzowe oczu i/lub nosa. Niemowlak zaraża się od osoby chorej będącej nosicielem bądź przy bezpośrednim kontakcie z wirusem.

Objawy i przebieg opryszczki u niemowlaka

Najczęściej dochodzi do tego gdy ma osłabioną odporność np. w trakcie ząbkowania czy otarcia/ uszkodzenia naskórka. Pamiętajmy o tym, iż zmiany na skórze mogą bardzo szybko się roznosić na wiele narządów (w tym do układu nerwowego, gdzie prowadzą do uszkodzeń mózgu bądź zapalenia opon mózgowych).

Konieczna jest zatem wizyta u lekarza i szczególne dbanie o higienę dziecka. Wirus opryszczki po pierwszym ujawnieniu się, może przejść w tzw. stan uśpienia/utajony i pod wpływem określonych bodźców niestety powracać.

Jakie są objawy opryszczki u niemowląt?

Pierwsze widoczne objawy opryszczki u niemowląt pojawiają się do ośmiu dni od zakażenia wirusem. Na początku odczuwany jest nieprzyjemny zapach z ust dziecka, jest ono rozdrażnione, płaczliwe i nie chce jeść. Z czasem pojawia się bardzo wysoka temperatura, dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych oraz obfitego wydzielania śliny. Po tym okresie na skórze bądź błonach śluzowych pojawiają się pęcherze, które wypełnia płyn. Z czasem one pękają i pozostawiają po sobie nadżerki, które są bolesne dla niemowlaka. Taki stan trwa maksymalnie do 9ciu dni. 

Nie powinien być on lekceważony, konieczna jest konsultacja lekarska oraz włączenie leczenia. Po jego zakończeniu powinniśmy z niemowlakiem udać się na wizytę kontrolą do specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze