Zaloguj
Reklama

Odstępy pomiędzy szczepieniami - jakie powinny być?

Szczepienie przeciwko grypie
Fot. medforum
Szczepienie przeciwko grypie
(4)
Reklama

Szczepienia ochronne są wykonywane zgodnie z tzw. kalendarzem szczepień. Problemem zarówno dla rodziców jak i dla lekarzy bywa zaplanowanie różnych szczepień, tak aby odstępy pomiędzy nimi były odpowiednie.

Odstępy pomiędzy szczepieniami - Objawy i przebieg

Zbyt krótkie odstępy pomiędzy szczepieniami mogą spowodować, że szczepienie nie będzie skuteczne. Podobny skutek może mieć nie wykonanie kolejnego szczepienia w odpowiednim czasie. Istnieją wyznaczone reguły postępowania w tym zakresie. Podstawową regułą jest, że odstępów pomiędzy szczepieniami nie należy skracać. Pomiędzy dwoma szczepieniami z użyciem tzw. szczepionek żywych (gruźlica, odra, świnka, różyczka, ospa) odstęp musi wynosić co najmniej 6 tygodni. Przy pozostałych szczepionkach odstęp powinien wynosić co najmniej 4 tygodnie. Wydłużanie odstępów pomiędzy szczepieniami zwykle nie osłabia skuteczności szczepienia, ale mimo to jest niekorzystne, ponieważ zaburza wyznaczony w kalendarzu rytm czasowy poszczególnych szczepień.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Staraj się przestrzegać odstępów i kolejnych szczepień wyznaczonych w kalendarzu szczepień dla dzieci. Jeżeli z jakiś powodów nie było możliwe zaszczepieniem dziecka w terminie, zgłoś się do pediatry w celu ustalenia indywidualnego kalendarza szczepień. Skontaktuj się ze swoim pediatrą także wtedy, gdy planujesz dodatkowe (zalecane) szczepienia u dziecka. Również w tym wypadku należy ustalić indywidualny kalendarz czasowy poszczególnych szczepień.

Odstępy pomiędzy szczepieniami - Leczenie

Większość dzieci otrzymuje wraz z książeczką zdrowia skrócony kalendarz szczepień. Regularnie zaglądaj do tego kalendarza i kontaktuj się z Poradnią Rejonową aby nie przeoczyć planowanego terminu.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Woynarowska B., Szajnert-Milart I. "Uodpornienie sztuczne przeciw chorobom zakaźnym u dzieci i młodzieży", Wyd. Czelej, Lublin 1997.

Kalendarz szczepień ochronnych na rok 2004.

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze