Zaloguj
Reklama

Odra - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, szczepienia, profilaktyka

Zastrzyk
Fot. Panthermedia
Zastrzyk
(3)
Reklama

Najbardziej powszechną i podstawową metodą zapobiegania zachorowaniu na odrę jest szczepienie ochronne, które Należy do podstawowego cyklu szczepień w Polsce.

Objawy i przebieg odry

Odra jest wirusową chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Jej głównymi objawami są wysoka gorączka wysypką na skórze o charakterze plamisto – grudkowym. Najczęściej przebieg jest łagodny ale niekiedy mogą wystąpić powikłania, np. : zapalenie płuc, zapalenie mózgu, podostre stwardniające zapalenie mózgu, a nawet zgon.

W Polsce szczepienie przeciwko odrze należy do obowiązkowych i znajduje się w podstawowym cyklu szczepień. Zwykle podaje się szczepionkę skojarzoną MMR (różyczka, świnka, odra) po 1 roku życia. szczepionka zawiera żywe wirusy. Istnieje też szczepionka 4-walentna przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej.

Niemowlęta do 6 miesiąca życia są chronione przekazanymi biernie (przez łożysko) przeciwciałami o ile matka chorowała lub była szczepiona na odrę. Po przechorowaniu pozostaje trwała odporność. W profilaktyce zachorowania najważniejsza jest izolacja chorych, gdyż odra jest wysoce zakaźna.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014
  2. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
  3. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
  4. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003
  5. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze