Zaloguj
Reklama

Odra - powikłania

Mama z dzieckiem
Fot. ojoimages
Mama z dzieckiem
(5)
Reklama

Odra to wirusowa ogólnoustrojowa choroba  bardzo zakaźna, przebiegająca z gruboplamistą (czasem plamisto – grudkową) wysypką. W zapobieganiu odrze najważniejsze są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko odrze należy do obowiązkowych, zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień. Dzięki nim liczba zachorowań wyraźnie spadła, jednak nie oznacza to, że odry „nie ma”.

Objawy i przebieg

Odra - grupa ryzyka, osoby narażone na zachorowanie

Grupą ryzyka powikłań po zachorowaniu na Odrę są też osoby:

 • niedożywione,
 • z zaburzeniami odporności,
 • nieszczepione,
 • z wadami serca.

Odra - powikłania

Powikłania odry choć występują dość rzadko mogą być groźne. Na powikłania odry narażone są głównie niemowlęta matek nieszczepionych przeciwko odrze oraz po 5-6 miesiącu życia. Wcześniej są chronione przeciwciałami przekazanymi przez matkę przez łożysko. 

Do głównych powikłań po Odrze należą m.in.:

 • zapalenie ucha środkowego (u 7-9% chorych), 
 • zapalenie płuc (1-6%)o ciężkim przebiegu,
 • zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych  mózgu (0,1%)- najczęściej ok. 4-7 dnia trwania wysypki- charakteryzuje się wysoką śmiertelnością,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • ślepota,
 • wtórne nadkażenia bakteryjne.

Do bardzo rzadkich i późnych (nawet kilka lat po przechorowaniu) powikłań neurologicznych należy podostre stwardniające zapalenie mózgu SSPE.

Kiedy udać się do lekarza

Do lekarza należy się udać zawsze, gdy podejrzewa się wystąpienie odry oraz w przebiegu powikłań, pogorszenia stanu klinicznego, niepokojących objawów. Chory podlega bezwzględnej izolacji (w szpitalu zakaźnym).

Leczenie

Leczenie odry jest objawowe, gdyż jest to choroba wirusowa. W przypadku wystąpienia powikłań bakteryjnych stosuje się antybiotyki.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
 2. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
 3. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003
 4. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze