Zaloguj
Reklama

Obgryzanie paznokci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Paznokcie
Fot. ojoimages
Paznokcie
(3)
Reklama

Obgryzanie paznokci jest metodą rozładowywania napięcia występującą głównie u dzieci starszych. Utrzymuje się zwykle do ok. 15-16 roku życia, jednakże może mieć miejsce także w dorosłym życiu (szczególnie w stresowych sytuacjach).

Objawy i przebieg obgryzania paznokci

Część dzieci obgryza paznokcie w stanie silnego napięcia nerwowego (klasówka w szkole, podniecenie jakimś filmem), natomiast niektóre robią to jakby mimochodem. Czynność ta rzeczywiście rozładowuje bardzo dużą ilość energii nerwowej. Niestety forma ta jest bardzo niekorzystnie odbierana przez innych (rodziców, nauczycieli a nawet rówieśników).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć obgryzanie paznokci

gdy... czynność ta wydaje się być bardzo częsta, obgryzaniu paznokci towarzyszą inne zachowania lękowe, niepokój czy niska samoocena, lub obgryzanie paznokci poprzedziły trudne przeżycia. Wtedy warto skontaktować się z psychologiem, pediatrą, lub ewentualnie psychiatrą dziecięcym.

Leczenie obgryzania paznokci

Rodzice powinni sprawdzić, czy u jego podłoża nie leży jakaś konkretna przyczyna (stres, trudne przeżycia). Jeśli tak nie jest, czasem skutkuje zwykły argument kosmetyczny (np. jak ładnie wyglądałyby paznokcie twojej córki zadbane i wypielęgnowane). Nie należy nigdy śmiać się z dziecka czy porównywać je do innych dzieci, u których ten nawyk nie występuje – mają już one i tak dużo problemów wynikających z tej dolegliwości. Ważny jest wtedy dobry kontakt oraz poczucie, że jest się kochanym bez względu na to czy się ma obgryzione paznokcie czy nie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Ilg F. L., Ames L., B., Baker S. M. : Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, GWP, Gdańsk 2001.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze