Zaloguj
Reklama

Nietrzymanie moczu w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(4)
Reklama

Nietrzymanie moczu pojawiające się najczęściej pod koniec trwania ciąży.

Objawy i przebieg nietrzymania moczu w ciąży

Pod koniec ciąży macica jest już tak duża, iż swoim ciężarem uciska na pęcherz moczowy oraz mięśnie dna miednicy. Powoduje to samowolne popuszczanie moczu oraz trudności z jego utrzymaniem w trakcie kichania, kaszlu czy też śmiechu. Dolegliwość ta nazywana jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Nie wymaga ona leczenia i po porodzie najczęściej ustępuje samoistnie. Popuszczanie moczu w czasie ciąży nie zagraża zdrowiu jednakże powoduje znaczny dyskomfort psychiczny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nietrzymanie moczu w ciąży

W przypadku, gdy niemożność utrzymania moczu pojawia się nagle i towarzyszy mu ból czy pieczenie należy skontaktować się z lekarzem. Może to być bowiem objaw pojawienia się infekcji dróg moczowych. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie badania ogólnego moczu i w zależności od jego wyniku dalsza diagnostyka lub wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie nietrzymania moczu w ciąży

Ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu można znacznie ograniczyć poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń mięśni krocza i cewki moczowej tzw. ćwiczeń Kegla. Polegają one na częstym, naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pośladków i krocza oraz kilkakrotnym zatrzymywaniu strumienia moczu podczas jego oddawania. Należy również unikać zaparć poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Aby zmniejszyć dyskomfort psychiczny związany z nietrzymaniem moczu można używać wkładek higienicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze