Zaloguj
Reklama

Nietolerancja pokarmowa u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Śniadanie w szkole
Fot. medforum
Śniadanie w szkole
(0)
Reklama

Nietolerancja pokarmowa występuje u dzieci znacznie częściej aniżeli alergia pokarmowa. Mały pacjent po zjedzeniu konkretnego pokarmu odczuwa bardzo nieprzyjemne objawy, które utrudniają mu sen, odpoczynek oraz zabawę. Pierwsze objawy widoczne są u dziecka najczęściej po kilku godzinach od zjedzenia posiłku, więc rodzice nie wiedzą początkowo co jest przyczyną ich pojawienia się. Jeśli sytuacja ta powtarza się rodzice udają się z dzieckiem najczęściej do lekarza-pediatra, dermatolog. Objawy nietolerancji pokarmowej mogą utrzymywać się do kilku lub kilkanaście godzin .

Nietolerancja pokarmowa może obejmować jeden konkretny produkt bądź całe grupy pokarmów. W przypadku tej drugiej sytuacji znacznie trudniej jest ustalić, które substancje odpowiadają za pojawienie się niechcianych objawów u dziecka.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju nietolerancji pokarmowej u naszej pociechy? Co zrobić by dziecko nie odczuwało nieprzyjemnych objawów po zjedzeniu konkretnego posiłku? Czy dolegliwość ta wymaga leczenia?

Objawy i przebieg nietolerancji pokarmowej u dzieci

Sposoby radzenia sobie z nietolerancją pokarmową u dzieci  

Dzieci z nietolerancją pokarmową tolerują bez następstw niewielkie ilości substancji bądź produktu, które do niej doprowadzają. Jeśli dawka ta zostanie przekroczona pojawiają się charakterystyczne objawy dla tej dolegliwości. W przypadku alergii pokarmowej dziecko nie jest wstanie przyjąć nawet minimalnej ilości danego produktu, gdyż dochodzi u niego do silnej aktywacji układu odpornościowego.

Objawy nietolerancji pokarmowej są kwestia indywidualną dla każdego dziecka. Najczęściej jednak występują wzdęcia, silna biegunka bądź odwrotnie zaparcia, ból głowy, swędzenie skóry, zmiany skórne, płaczliwość, zmęczenie ale także bóle stawów. Jeśli chcemy pomóc naszemu maluszkowi, powinniśmy wprowadzić tzw. dietę eliminacyjną. Należy unikać produktów bądź składników pokarmowych, które wywołują niepożądane objawy u dziecka.  Początkowo dobieranie produktów z których będą przygotowywane posiłki będzie trudne z czasem nie będzie nam przysparzało trudności. Jeśli wprowadzona przez nas dieta nie będzie wystarczająca należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze