Zaloguj
Reklama

Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Szklanka mleka
Fot. ojoimages
Szklanka mleka
(4)
Reklama
Nietolerancja laktozy stanowi jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych u człowieka. Schorzenie to polega na niedoborze w jelitach enzymu trawiącego cukier mlekowy, czyli laktozę. Taki niedobór może się pojawić po ostrej biegunce (lub innej chorobie jelit) i jest wynikiem przejściowego uszkodzenia nabłonka jelitowego.

Objawy i przebieg nietolerancji laktozy

Zdecydowanie częściej nietolerancja laktozy jest związana z genetycznie uwarunkowanym niedoborem laktazy, enzymu trawiącego laktozę. Zdarza się to u dzieci powyżej 5 roku życia i u dorosłych. Nie należy mylić nietolerancji laktozy z alergią na białko mleka krowiego, która jest zupełnie innym schorzeniem, związanym z immunologiczną reakcją reakcją uczuleniową na białko zawarte w mleku.

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością enzymu trawiącego laktozę, to nie może ona być wchłonięta przez organizm i pozostaje w świetle jelit, stanowiąc pożywienie dla bakterii jelitowych. Bakterie potrafią rozłożyć laktozę, ale wykorzystują ją do fermentacji, co prowadzi do uwolnienia znacznych ilości gazu i zakwaszenia treści jelitowej. Sytuacja taka prowadzi do wzdęć i bólów brzucha, nudności oraz odbijania, a nawet biegunki i wymiotów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nietolerancję laktozy

Nietolerancja laktozy jest jedną z najczęstszych przyczyn nawracających bólów brzucha u dzieci. Jeżeli ten problem dotyczy Państwa dziecka, warto rozważyć z lekarzem pediatrą rozpoczęcie diagnostyki i leczenia przewlekłych bólów brzucha, w tym ewentualne ograniczenie podaży artykułów zawierających laktozę.

Leczenie nietolerancji laktozy

Żeby uniknąć tych przykrych dolegliwości wystarczy wyeliminować z diety świeże mleko i jego przetwory. Trzeba pamiętać, że praktycznie każde mleko zawiera w sobie laktozę, niezależnie od tego, czy jest to mleko krowie, ludzkie czy innych zwierząt, co rónież dotyczy mleka w proszku. Dlatego w przypadku rozpoznanej nietolerancji laktozy należy unikać oprócz mleka świeżego również maślanki, słodkiej śmietanki, kremów na mleku i śmietance, lodów, czekolady, „ptasiego mleczka” budyniu, drażetek, majonezu i wszystkich pokarmów w których występuje mleko w proszku albo laktoza, np. purée ziemniaczanego w proszku, czekolady pitnej w proszku, naleśników, sucharów, herbatników, słodkich bułek maślanych oraz niektórych leków (syropy!).
 
Przetwory mleka również zawierają laktozę, lecz produkty sfermentowane (kefir, jogurty, kwaśne mleko, kwaśna śmietana) są znacznie lepiej tolerowane przez pacjentów i można spróbować je podawać. Ponadto można w aptekach kupić preparat enzymu laktazy w kapsułkach, który można zażywać przed planowanym spożyciem pokarmu zawierającego laktozę (np. lodów lub napoleonki). Takie postępowanie z pewnością złagodzi objawy nietolerancji laktozy.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

1. J.Socha [red.]: Gastroenterologia praktyczna, PZWL, Warszawa 1999.2. J.Rujner, B.A.Cichańska: Dieta bezglutenowa i bezmleczna dla dzieci i dorosłych, PZWL, Warszawa 2002.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze