Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Objawy i przebieg nietolerancji laktozy
Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością enzymu trawiącego laktozę, to nie może ona być wchłonięta przez organizm i pozostaje w świetle jelit, stanowiąc pożywienie dla bakterii jelitowych. Bakterie potrafią rozłożyć laktozę, ale wykorzystują ją do fermentacji, co prowadzi do uwolnienia znacznych ilości gazu i zakwaszenia treści jelitowej. Sytuacja taka prowadzi do wzdęć i bólów brzucha, nudności oraz odbijania, a nawet biegunki i wymiotów.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć nietolerancję laktozy
Nietolerancja laktozy jest jedną z najczęstszych przyczyn nawracających bólów brzucha u dzieci. Jeżeli ten problem dotyczy Państwa dziecka, warto rozważyć z lekarzem pediatrą rozpoczęcie diagnostyki i leczenia przewlekłych bólów brzucha, w tym ewentualne ograniczenie podaży artykułów zawierających laktozę.
Leczenie nietolerancji laktozy
Piśmiennictwo
Bibliografia:
1. J.Socha [red.]: Gastroenterologia praktyczna, PZWL, Warszawa 1999.2. J.Rujner, B.A.Cichańska: Dieta bezglutenowa i bezmleczna dla dzieci i dorosłych, PZWL, Warszawa 2002.
Kategorie ICD:
- Biegunka czynnościowa
- Ból zlokalizowany w nadbrzuszu
- Nietolerancja laktozy
- Nudności i wymioty
- Wzdęcie i objawy pokrewne
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.