Zaloguj
Reklama

Nieprawidłowe ruchy płodu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zdjęcie USG
Fot. ojoimages
Zdjęcie USG
(4)
Reklama

Nadmierne, osłabione lub brak ruchów płodu w II i III trymestrze ciąży.

Objawy i przebieg nieprawidłowych ruchów płodu

Pierwsze ruchy płodu są odczuwalne przeważnie od połowy ciąży. Kobiety będące w ciąży po raz pierwszy zaczynają je odczuwać około 20 tygodnia ciąży, natomiast w kolejnej ciąży ruchy mogą być odczuwalne nawet kilka tygodni wcześniej.

Początkowo są one tak nieznaczne, że ciężko je odróżnić np. od perystaltyki jelit. Wraz z upływem czasu, gdy płód powiększa swoje rozmiary są one odczuwalne coraz bardziej. Gdy płód swobodnie porusza się w jamie macicy ruchy są znacznie częstsze, jednak pod koniec ciąży, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca również jego ruchy stają się ograniczone. W ostatnim miesiącu ciąży, gdy główka wstawia się już do kanału rodnego ruchy płodu są znacznie utrudnione i nie są już tak częste jak wcześniej.

Aktywność płodu jest cechą osobniczą i nie każde dziecko rusza się jednakowo. Również nasilenie ruchów w ciągu dnia może być różne. Czasami ruchy są słabe i mogą świadczyć o tym, że dziecko właśnie śpi a niekiedy tak mocne, że mogą sprawiać matce ból. Aktywność płodu uzależniona jest w dużej mierze od tego co wykonuje matka. Mocniejsze ruchy przeważnie występują w trakcie spokojnego leżenia, są wtedy łatwiej wyczuwalne, po spożyciu posiłku, jako reakcja na zwiększony poziom glukozy lub też w wyniku zdenerwowania jako reakcja na adrenalinę matki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nieprawidłowe ruchy płodu

Jeżeli ruch płodu nagle gwałtownie ulegną zmianie, staną się bardziej nasilone lub stanowczo osłabną konieczna jest niezwłoczna kontrola u lekarza prowadzącego. Nagła zmiana nasilenia ruchów płodu może być sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i jest ono poważnie zagrożone.

Zbyt gwałtowne lub osłabione ruchy płodu, które nastąpiły nagle mogą świadczyć o zagrażającej zamartwicy wewnątrzmacicznej. Konieczne jest przeprowadzenie zapisu kardiotokograficznego oraz badanie USG w celu określenia prawidłowości stanu płodu. Sygnałem alarmowym jest całkowity brak odczuwania ruchów płodu, gdyż może to świadczyć o wewnątrzmacicznym obumarciu płodu.

Jeżeli występuje mniej niż 10 ruchów na godzinę lub przez 12 godzin kobieta nie odczuwa ich wcale powinna NATYCHMIAST skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do najbliższego szpitala.

Leczenie nieprawidłowych ruchów płodu

Od 28 tygodnia ciąży, gdy ruchy płodu są już wyraźne warto codziennie je kontrolować by w porę zauważyć jakiekolwiek niepokojące objawy. Najlepiej kontrolować je 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Trudno jest określić prawidłową ilość ruchów.

Przyjmuje się, że powinno ich być około 10 w ciągu 1 godziny. Jeżeli jest ich nieco mniej nie stanowi to jeszcze powodu do niepokoju. Aktywność płodu może pobudzić zjedzenie lekkiego posiłku lub wypicie szklanki mleka. Ruchy płodu najlepiej liczyć w pozycji leżącej, są one wtedy znacznie łatwiej wyczuwalne, szczególnie w mniej zaawansowanej ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze