Zaloguj
Reklama

Niebezpieczne powikłania po odrze

Autorzy: dr n. med. Magdalena Kacperska
Dziecko borykające się z grypą
Fot. medforum
Dziecko borykające się z grypą
(5)
Powikłania po odrze
Reklama

Odra zaliczana jest do niebezpiecznych chorób zakaźnych, wywoływanych jest przez wirusa o nazwie: Measles virus, należy on do dość dużego rodzaju Morbilivirus, a ten z kolei do rodziny wirusów Paramyxoiviriade.

Powikłania po odrze - Objawy i przebieg

Początkowo uważano, iż szczepienie przeciwko odrze, uchroni nas przez zachorowaniem na nią. Nic bardziej mylnego- pomimo szczepień możemy zachorować. Odra, dotyka najczęściej małe dzieci, (6-12 miesięcy), dzieci w wieku do 15go roku życia ale może także pojawić się u osób dorosłych. Objawami charakterystycznymi dla odry są: gorączka, wysypka na całym ciele, ból gardła, światłowstręt, ból głowy, zaczerwienione oczy, kaszel oraz ból gardła.

Nie ma leków przeciwwirusowych, przeciwko odrze. Stosowane jest leczenie objawowe (łagodzenie bólu oczu, kaszlu, bólu głowy czy zbijanie temperatury). W przypadku osób z obniżoną odpornością oraz dzieci, w wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
 
Niebezpieczne powikłania po odrze


Wielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż powikłania po odrze są bardzo groźne dla zdrowia a nawet życia pacjenta. Zatem przestrzeganie wszelkich zasad wprowadzonych przez lekarza jest konieczne. Są to m.in. pozostanie w łóżku, przebywanie w cieple, zażywanie leków czy unikanie kontaktu z innymi osobami.

Wśród najczęściej występujących powikłań po odrze wymienia się:

  • zapalenie płuc, gdzie pacjent musi przebywać na oddziale szpitalnym i konieczne jest włączenie antybiotyków. Spowodowane jest najczęściej nadważeniem bakteryjnym
  • zapalenie ucha, bardzo bolesne i niebezpieczne w przypadku małych dzieci
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu
  • podostre stwardniejące zapalenie mózgu, jest niebezpieczne dla życia pacjenta, rokowania zazwyczaj są złe
  • zapalenie ucha środkowego

Objawy odry są kwestia indywidualna dla każdego pacjenta, w przypadku jednak, gdy pacjent czuje się coraz gorzej i pojawiają się kolejne objawy jak np. zawroty głowy, mdłości, problemy z widzeniem ze słuchem konieczna jest wizyta u lekarza bądź wezwanie pogotowia ratunkowego.  
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze