Zaloguj
Reklama

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u dziecka

Badanie w gabinecie pediatrycznym
Fot. medforum
Badanie w gabinecie pediatrycznym
(0)
Reklama

Ciąża i poród to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Niestety już u niemowlaka mogą pojawić się choroby bądź problemy, które spędzają rodzicom sen z powiek. Jedną z bardzo często spotykanych dolegliwości jest ból brzucha. Przyczyn tego stanu jest wiele ale nie ulega wątpliwości, że dość łatwo rozpoznać jej objawy. Dziecko nie chce jeść, jest markotne, ma problemy z wypróżnieniem się bądź przeciwnie ma biegunkę, nudności oraz wymioty. U wielu dzieci w tym okresie pojawia się także nieprzyjemny zapach z ust.

W większości przypadków rodzice są w stanie pomóc swojemu maluszkowi za pomocą domowych sposobów. Zdarzają się jednak sytuacje, ze konieczna jest interwencja lekarska a nawet pozostanie z dzieckiem na oddziale ratunkowym. Obserwacje lekarskie pokazują, ze najczęstszą przyczyną bólów brzucha u dzieci są błędy żywieniowe oraz choroby np. angina. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z brzuszkiem u dziecka? W jaki sposób możemy pomóc naszemu maluszkowi? Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?

Objawy i przebieg bólu brzucha u dziecka

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn bólów brzucha u dzieci wymienia się:

  • kolkę jelitową, która pojawia się w większości przypadków w pierwszych miesiącach życia. Jej objawem są bardzo bolesne skurcze jelit, które mogą trwać do kilku godzin. Dziecko bardzo mocno płacze, podkurcza nóżki, nie chce jeść ani pić.
  • obecność pasożytów w układzie pokarmowym dziecka. Spotykane są one najczęściej u dzieci w okresie przedszkolnym oraz wczesno-szkolnym. Bólom brzucha towarzyszy utrata wagi, ciągłe stany podgorączkowe oraz oddawanie żółtawych, brzydko pachnących stolców. W niektórych przypadkach pojawia się biegunka oraz różne dolegliwości alergiczne.
  • zatrucia, które są dość powszechne u dzieci. Dziecko odczuwa bóle brzucha, ma biegunkę, gorączkę, wymiotuje i nie chce jeść. Jeśli dziecko po wypiciu nawet niewielkiej ilości płynu cały czas wymiotuje należy natychmiast udać się do lekarza.  
  • nietolerancje na wybrane pokarmy np. mleko, nabiał, jajka, cytrusy objawiają się także silnymi bólami brzucha. Dodatkowo mogą pojawić się także wysypka na ciele, gorączka, wymioty, biegunka bądź zatwardzenie. - różnego rodzaju choroby (uszu, gardła, oskrzeli czy płuc).       

Jeśli ból brzucha utrzymuje się przez kilka dni należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Pamiętajmy też o tym by nie podawać naszemu maluchowi leków bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze