Zaloguj
Reklama

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia

Niemowlę
Fot. Pantherstock
Niemowlę
(4)
Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia
Reklama

Regularny pomiar obwodu główki jest u niemowlęcia tak samo ważny jak pomiar masy i długości ciała. Nadmiernym przyrostem obwodu głowy nazywamy powiększenie się obwodu głowy większe niż oczekiwane w danym okresie czasu.

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia - Objawy i przebieg

Noworodek ma obwód głowy większy od obwodu klatki piersiowej, jednak wraz z kolejnymi miesiącami życia obwód klatki piersiowej zaczyna przekraczać obwód głowy.

Średni urodzeniowy obwód głowy u dziewczynek wynosi 34,3 cm, a u chłopców 35 cm. Przez pierwsze 3 miesiące życia obwód głowy powinien powiększyć się o około 6 cm, a przez kolejne 3 miesiące (czyli w przedziale wieku 3-6 miesięcy) o kolejne 3 cm. Potem przyrost obwodu głowy jest jeszcze wolniejszy. W wieku 12 miesięcy obwód głowy u dziecka wynosi średnio 46,3 cm u dziewczynek i średnio 47,3 cm u chłopców.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Przyrost obwodu głowy znacznie przewyższający podane powyżej normy jest niepokojącym sygnałem wymagającym konsultacji z pediatrą, który powinien podjąć decyzję, czy skierować dziecko na badania (zwłaszcza USG głowy) lub na konsultację z neurologiem dziecięcym. Szczególnie niepokojące jest jeżeli nadmiernemu przyrostowi obwodu głowy towarzyszy opóźnienie rozwoju (opóźnienie siadania, raczkowania, wstawania, mówienia).

Nadmierny przyrost obwodu główki u niemowlęcia - Leczenie

Jeżeli pediatra zaleci jedynie obserwację, należy 1-2 x w miesiącu mierzyć i zapisywać obwód głowy. Wskazane jest również zapisywanie w jakim wieku dziecko nabywa poszczególnych umiejętności, tak aby w razie późniejszej konsultacji z neurologiem miał on wgląd w historię dotychczasowego rozwoju dziecka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

J.Kopczyńska-Sikorska "Normy w pediatrii", Biblioteka pediatry nr 24, PZWL, Warszawa 1996.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze