Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie w ciąży
Fot. medforum
Badanie w ciąży
(4)
Reklama

Za nadciśnienie u kobiety ciężarnej uznaje ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, które powinno być zmierzone na obydwu rękach w pozycji leżącej, po kilkuminutowym wypoczynku. Jeżeli ciśnienie skurczowe wzrosło o około 25 mmHg a rozkurczowe o 15 mmHg w porównaniu z występującym przed ciążą także można mówić o istnieniu nadciśnienia.

Objawy i przebieg nadciśnienia w ciąży

W związku z tym, że w czasie ciąży zwiększa się ilość krwi krążącej oraz minutowa pojemność wyrzutowa serca kobiety ciężarne często mają problemy z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Zazwyczaj w pierwszym trymestrze jest ono niższe niż zazwyczaj natomiast w ostatnich miesiącach ciąży może się nieznacznie podnieść i nie stanowi to żadnej anomalii.
 
Nadciśnienie w ciąży może być pierwotne tzn. występowało ono już przed zajściem w ciąże, jak też indukowane ciążą, które najczęściej ustępuje samo po porodzie. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko i tym samym nieprawidłowe dotlenienie i odżywienie płodu doprowadzając do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu. Każdy nagły wzrost ciśnienia stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla matki jak i dla płodu. Najniebezpieczniejszym jego powikłaniem jest rzucawka, która jest najczęstszą przyczyną śmierci matki i płodu. Jeżeli do podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi dołączają się inne objawy, jak białkomocz i obrzęki, mówimy wtedy o tzw. zatruciu ciążowym (EPH-gestoza). Najczęściej dochodzi do niego w trzecim trymestrze ciąży.
 
Gestoza wymaga stałego nadzoru lekarskiego i odpowiedniego leczenia, gdyż grozi wystąpieniem rzucawki. Nadciśnienie współistnieje często z innymi chorobami jak np. choroby nerek.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie w ciąży

Każdy wzrost ciśnienia tętniczego w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Ponadto w przypadku, gdy dojdzie do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i dołączą się jeszcze inne objawy jak białkomocz czy obrzęki konieczna staje się wizyta u lekarza w celu objęcia takiej kobiety szczególnym nadzorem. Jeżeli objawy będą nasilone konieczna może być terapia farmakologiczna a nawet hospitalizacja.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Każda kobieta ciężarna powinna sprawować nadzór nad swoim ciśnieniem. Szczególnie dotyczy to kobiet, które chorowały na nadciśnienie przed ciążą. W przypadku podwyższonego ciśnienia powinno ograniczać się wysiłek fizyczny i dużo odpoczywać. Bardzo duże znaczenie ma również masa ciała. Poprzez odpowiednią dietę przyrost masy ciała nie powinien być zbyt duży i powinien następować stopniowo. Dieta powinna być bogata w wapń, natomiast nie powinno wykluczać się z niej soli.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze