Zaloguj
Reklama

Nacięcie krocza - co warto o nim wiedzieć?

Zamyślenie
Fot. ojoimages
Zamyślenie
(3)
Reklama

Chirurgiczne nacięcie tkanek krocza w trakcie II okresu porodu, dokonywane w przypadku nadmiernego ich napięcia, w celu zmniejszenia ryzyka pęknięcia krocza oraz uszkodzeń główki płodu.

Nacięcie krocza - Objawy i przebieg

Kiedy w trakcie II okresu porodu w trakcie rodzenia się główki krocze zaczyna się nadmiernie napinać, skóra staje się blada i cienka konieczne jest jego nacięcie. Brak nacięcia może spowodować pęknięcie głębszych warstw mięśni dna miednicy a w szczególności dźwigacza odbytu co może w przyszłości powodować wiele poważnych dolegliwości.
 
Nacięcia krocza dokonuje się na szczycie skurczu gdy główka napiera na nie i maksymalnie rozciąga. Pacjentka w związku z tym nie odczuwa bólu a niejednokrotnie nawet nie zauważa, że krocze zostało nacięte. Można wykonać cięcie boczne, częściej stosowane, lub cięcie proste w kierunku odbytu. Cięcie proste ze względu na zagrożenie pęknięciem w kierunku odbytu wykonuje się znacznie rzadziej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Gdy do ostrego bólu krocza po porodzie dołączą objawy infekcji jak np. gorączka, konieczna staje się wizyta u lekarza. Przyczyną infekcji rany krocza jest najczęściej brak odpowiedniej higieny. Odchody z pochwy występujące po porodzie stanowią pożywkę dla różnego rodzaju bakterii co może prowadzić do zakażenia rany. Konieczna staje się wtedy konsultacja u lekarza, aby w porę wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające rozprzestrzenieniu się infekcji na całe drogi rodne. Również w przypadku, gdy w trakcie podmywania położnica zauważy jakieś nieprawidłowości wizyta u ginekologa może okazać się niezbędna.
 
Czasami zdarza się, że po zbytnim forsowaniu mięśni krocza dochodzi do rozejścia się rany. Niejednokrotnie do lekarza należy się zgłosić w celu zdjęcia szwów, choć obecnie coraz częściej stosuje się szwy, które ulegają samoistnemu rozpuszczeniu.

Nacięcie krocza - Leczenie

Ból występujący po nacięciu lub pęknięciu krocza niewątpliwie pogarsza stan ogólny położnicy. Rana goi się zazwyczaj w ciągu 7-10 dni. Konieczna jest w tym czasie odpowiednia pielęgnacja rany. Aby nie dopuścić do infekcji należy dbać o czystość krocza. Ważną rzeczą jest by po umyciu krocza dokładnie je osuszyć. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi bakterii.
 
Aby przyspieszyć proces gojenia się rany można stosować do przemywania napary z rumianku, kory dębu lub też roztwór nadmanganian potasu. Gdy krocze jest opuchnięte i występują krwiaki można zastosować okłady z Rivanolu i Altacetu.
 
Różnego rodzaju nasiadówki, okłady czy też naświetlania lampą solux mogą znacznie złagodzić dolegliwości związane z nacięciem krocza. Czasami dużą ulgę dają również zimne okłady lub żele czy kremy znieczulające. Aby ból krocza był mniejszy nie należy zbytnio forsować mięśni krocza i unikać ich zbytniego napięcia.
Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze