Zaloguj
Reklama

Moczenie nocne u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziecko podczas odpoczynku, sen
Fot. Panthermedia
Dziecko podczas odpoczynku, sen
(5)
Reklama

Moczenie nocne to nazywamy nieświadome oddawanie moczu w czasie snu, zdarzające się częściej niż 2 razy w tygodniu, u dzieci powyżej 5 roku życia.

Objawy i przebieg moczenia nocnego

Moczenie nocne u dzieci starszych niż 5 lat nie jest zjawiskiem rzadkim. W wieku 7 lat regularnie moczy się 10% dzieci, a w wieku 10 lat: 6-7%. Istnieje wiele przyczyn moczenia nocnego: wady i infekcje dróg moczowych, zaburzenia wydzielania hormonu antydiuretycznego (ADH), tzw. pęcherz neurogenny oraz uważane za najczęstsze problemy psychologiczne.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć moczenie nocne

Każde dziecko w wieku ponad 5 lat, które nadal moczy się w nocy częściej niż 2 razy w tygodniu wymaga wykonania badań: moczu (badanie ogólne i posiew) i USG jamy brzusznej. W większości przypadków urolodzy zalecają także cystografię mikcyjną, a w przypadkach wątpliwych tzw. uroflowmetrię.

Leczenie moczenia nocnego

Po wykluczeniu poważnych chorób układu moczowego można podjąć leczenie domowe: ograniczenie picia na 2-3 godziny przed zaśnięciem (przy zapewnieniu odpowiedniego nawodnienia w okresie wcześniejszym), dopilnowanie opróżnienia pęcherza tuż przed położeniem się do łóżka, ewentualne wybudzanie ok. 2 godziny po zaśnięciu w celu dodatkowego wysikania dziecka, unikanie stosowania pieluch lub plastikowych pieluchomajtek, wsparcie psychologiczne: absolutny zakaz wyśmiewania, opowiadania rodzinie i znajomym o "problemie", nagradzanie za suche noce, stała opieka psychologiczno-pediatryczna.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Moczenie nocne- przyczyny i możliwości leczenia" Paruszkiewicz G., Wydawnictwo Instytutu Matki i Dziecka, Warszawa, 1995.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze