Zaloguj
Reklama

Migrena u dzieci - objawy, diagnoza, leczenie

Gorączka u dziecka
Fot. ojoimages
Gorączka u dziecka
(4)
Reklama

Bóle głowy są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się rodziców z dzieckiem do pediatry. Kiedy są napadowe, towarzyszy im światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty należy myśleć o migrenie. Jest to dość częsta choroba u dzieci i młodzieży – w naszym kraju dotyczy ok. 4,4%, zdarza się rzadziej niż u dorosłych (10-15%) dlatego często się o niej zapomina.

Migrena u dzieci - Objawy i przebieg

U dzieci napady migreny trwają od 1 do 72 godzin, ale są częstsze i cięższe niż u dorosłych, zwykle nie towarzyszy im aura. Lokalizują się głównie obustronnie, co może sugerować inną etiologię. Pod koniec bólu mogą wystąpić nudności, wymioty; po czym dziecko zwykle usypia.

U większości dzieci bólom głowy towarzyszy fotofobia (światłowstręt) i fonofobia (nadwrażliwość na dźwięki). Przed wystąpieniem bólu głowy warto zwrócić uwagę na objawy prodromalne, które jednak nie zawsze występują – np. zmianę nastroju u dziecka, zaburzenia łaknienia, brak apetytu, senność, apatia lub drażliwość albo problemy żołądkowo – jelitowe (biegunki, zaparcia).

Migrena u dzieci - Kiedy udać się do lekarza

Po ustąpieniu bólu (jeśli był to pierwszy epizod) lub w trakcie, gdy nie przechodzi po lekach; lub jest bardzo nasilony/ towarzyszą mu wymioty lub inne objawy albo dziecko w średnim stanie klinicznym należy udać się jak najszybciej do lekarza. Gdy dziecko ma już rozpoznaną migrenę a ból ustępuje po lekach i nie dzieje się nic co budzi niepokój to nie za każdym razem wystąpienia bólu trzeba zgłaszać się do lekarza.

Migrena u dzieci - Leczenie

Jeśli dojdzie do bólu głowy z objawami sugerującymi migrenę dziecko należy przenieść do ciemnego, cichego pomieszczenia i już na samym początku bólu zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, (zawierające paracetamol).

Jeśli dziecko ma rozpoznaną migrenę stosujemy także inne leki – pochodne ergotaminy, agonistów receptorów serotoninowych (tryptany).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Neurologia dziecięca – wybrane zagadnienia, oprac. zbior. pod red. E. Pilarskiej, Gdańsk - Akademia Medyczna, 2007


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze