Zaloguj
Reklama

Mieszanki mlekozastępcze - hydrolizat serwatki z prebiotykiem

Szklanka mleka
Fot. ojoimages
Szklanka mleka
(5)
Reklama

Dostępny na polskim rynku serwatkowy hydrolizat wysokiego stopnia (Bebilon Pepti 1 i Bebilon Pepti 2) od roku 2006 ma zmodyfikowany skład. Dodano do niego składnik oligosacharydowy GOS/FOS mający funkcję prebiotyku.

Mieszanki mlekozastępcze - Objawy i przebieg

Prebiotyki stymulują wzrost wybranych szczepów bakteryjnych, zwłaszcza z grupy Lactobacilli. Z kolei o bakteriach tych wiadomo, że mają korzystny wpływ na czynność przewodu pokarmowego i dojrzewanie układu immunologicznego. Z tego powodu wysunięto koncepcję, że dodatek prebiotyków do mieszanek mlecznych może mieć korzystne działanie zmniejszające ryzyko rozwoju alergii.

W roku 2006 opublikowano ważną pracę potwierdzającą taki korzystny efekt profilaktyczny prebiotyków. Wykazano w niej, że GOS/FOS w dawce 0,8 g na 100 ml, dodany do standardowego hydrolizatu serwatkowego, stosowanego u dzieci obciążonych dużym ryzykiem alergii, powodował ponad dwukrotne zmniejszenie ryzyka rozwoju atopowego zapalenia skóry w badanej grupie dzieci.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skonsultuj się ze swoim lekarzem jeżeli Twoje dziecko ma objawy alergii na białko mleka lub zwiększone ryzyko alergii, a nie jest możliwe pełne karmienie naturalne. W takiej sytuacji należy dobrać odpowiednią mieszankę mleczną zmniejszającą ryzyko rozwoju choroby.

Mieszanki mlekozastępcze - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Preparat hydrolizatu serwatkowego z dodatkiem prebiotyku GOS/FOS jest wyłącznie na receptę.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze