Zaloguj
Reklama

Łupież u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Siedzące niemowlę
Fot. ojoimages
Siedzące niemowlę
(3)
Reklama

Łupież jest stanem nadmiernego łuszczenia się owłosionej skóry głowy. Przyczyną jest przyspieszone rogowacenie naskórka związane ze współistniejącym zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi (Pityrosporum).

Objawy i przebieg łupieżu u dziecka

Łupież występuje zazwyczaj u dzieci w okresie dojrzewania, jest bowiem związany z tendencją do łojotoku. Powoduje świąd i potrzebę drapania skóry co zwykle nasila łuszczenie się.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć łupież u dziecka

Łupież zwykle nie wymaga porady lekarskiej, jest bowiem stanem niegroźnym i nie powodującym powikłań. Porady wymaga współistniejący znaczny stan zapalny skóry.

Leczenie łupieżu u dziecka

Przy tendencji do łupieżu należy unikać stosowania na skórę głowy drażniących kosmetyków (farby, odżywki itp.). Należy stosować szampony przeciwłojotokowe i zawierające substancje hamujące rozwój grzyba Pityrosporum (np. dermoactive).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze