Zaloguj
Reklama

Lactobacillus GG jako suplement diety

Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(5)
Lactobacillus GG jako suplement diety
Reklama

Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), znany bardziej jako Lactobacillus GG, lub po prostu LGG, jest jednym z najlepiej poznanych probiotyków. Jest to specyficzny szczep bakterii o szczególnie dobrze udokumentowanych korzystnych działaniach na organizm człowieka.

Lactobacillus GG jako suplement diety - Objawy i przebieg

Wiadomo, że istnieje wiele szczepów bakteryjnych, mających właściwości probiotyczne, ale różnią się one między sobą skutecznością profilaktyczną i leczniczą. Ponadto efekt działania probiotyku ściśle zależy od dawki.

Zwykle istnieje minimalna skuteczna dawka probiotyku, poniżej której nie wykazuje on korzystnego działania. Potwierdzeniem skuteczności danego probiotyku jest wynik badania klinicznego metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo.

Jednym z probiotyków o skuteczności najlepiej udokumentowanej takimi właśnie badaniami, publikowanymi w prestiżowych czasopismach, jest właśnie LGG. W szczególności dotyczy to stosowania LGG w profilaktyce i leczeniu biegunek oraz alergii, ale spektrum potencjalnego zastosowania tego probiotyku jest o wiele szersze. Aby działanie preparatu LGG było optymalne zaleca się zwykle stosowanie dawek na poziomie od co najmniej 3 do 20 miliardów kolonii bakteryjnych na dobę.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Stosowanie LGG jest szczególnie zalecane jako uzupełnienie terapii antybiotykiem doustnym podawanym u dzieci oraz jako dodatek do leczenia biegunek zakaźnych, zwłaszcza rotawirusowych.

Możliwe jest okresowe profilaktyczne stosowanie LGG u dzieci. Może to mieć korzystny wpływ na zapobieganie próchnicy oraz alergii. Pojawiają się doniesienia o przydatności LGG jako suplementu diety w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom układu krążenia, ponieważ LGG może mieć korzystny wpływ na stężenie cholesterolu we krwi.

Lactobacillus GG jako suplement diety - Leczenie

Preparaty LGG są traktowane jako suplement diety i dostępne bez recepty, ale w każdej sytuacji stosowanie LGG powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem, albo staranną lekturą ulotki dołączonej do opakowania.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. "Probiotyki w chorobach przewodu pokarmowego" Szajewska H., Bielański W. [w:] Gastroenterologia i Hepatologia Kliniczna" Konturek S.J. (red.), PZWL, Warszawa 2006
  2. Materiały naukowe sympozjum "Lactobacillus rhamnosus GG - probiotyk inny niż wszystkie", Warszawa 16.03.2007

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze