Zaloguj
Reklama

Krwista biegunka u dziecka - dzwoń do lekarza!

Wysypka u dziecka
Fot. ojoimages
Wysypka u dziecka
(3)
Reklama

Krwistą biegunką nazywamy oddawanie przez dziecko luźnych stolców zawierających domieszki świeżej krwi. Zgodnie z definicjami pediatrycznymi za biegunkę uważa się oddawanie co najmniej 3 lub więcej luźnych stolców na dobę.

Krwista biegunka u dziecka - Objawy i przebieg

Krwista biegunka występuje zwykle w przebiegu infekcji przewodu pokarmowego. Dziecko może poza tym mieć podwyższoną temperaturę, wymioty, bóle brzucha. Poza przyczynami infekcyjnymi krew w stolcach może pojawiać się przy uszkodzeniach śluzówki okolicy odbytu lub przy obecności polipów jelita grubego.
 
U niemowląt i małych dzieci krew w stolcu może być też objawem bardzo poważnej choroby - wgłobienia jelit. W następstwie krwistej biegunki może rozwinąć się ostra niewydolność nerek (tzw. zespół hemolityczno-mocznicowy).

Krwista biegunka u dziecka - Kiedy udać się do lekarza

Pojawienie się u dziecka z biegunką krwi w stolcach jest zawsze objawem niepokojącym i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Bardzo często jest to wskazanie do przyjęcia do szpitala i nie należy tego unikać, nawet jeżeli stan dziecka wydaje się dość dobry.

Krwista biegunka u dziecka - Leczenie

Krwistej biegunki nie należy leczyć w domu (patrz wyżej). Stan ten grozi wieloma poważnymi powikłaniami.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

„Choroby przewodu pokarmowego u dzieci” Zalewski T. (red), PZWL, Warszawa, 1995.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze