Zaloguj
Reklama

Krwawienie z ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ucho
Fot. Panthermedia
Ucho
(4)
Reklama

Najczęstszą przyczyną krwawienia z ucha jest uraz przewodu słuchowego zewnętrznego spowodowany zadrapaniem, wciskaniem przez dziecko do ucha jakiegoś ciała obcego lub nieostrożnie prowadzonym zabiegiem usuwania woskowiny.

Objawy i przebieg krwawienia z ucha

Takie typowe przypadki wymagają jedynie modyfikacji swojego postępowania na przyszłość, tak aby nie dochodziło do nawrotów krwawień. Należy jednak pamiętać, że krwawienie z ucha może być objawem wielu poważnych chorób.

Należą do nich:

  • uszkodzenie dużych naczyń będących odgałęzieniami tętnicy oponowej środkowej lub tętnicy szyjnej wewnętrznej,
  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego z powstawaniem polipów lub ziarniny,
  • ostre krwotoczne zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego,
  • urazy błony bębenkowej,
  • guzy (np. tzw. kłębczak bębenkowy).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krwawienie z ucha

Przy nawracających lub większych krwawieniach z ucha, nie dających się wyjaśnić prostymi przyczynami mechanicznymi, konieczne jest pełne badanie laryngologiczne z wziernikowaniem ucha. Przy krwawieniu nie ustępującym pomimo leczenia domowego należy pilnie udać się na ostry dyżur laryngologiczny lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie krwawienia z ucha

Podstawowym postępowaniem doraźnym jest założenie uciskowego opatrunku z suchej gazy do przewodu słuchowego zewnętrznego. Dalsze postępowanie zależy od efektów takiego leczenia. Przy szybkim ustąpieniu krwawienia można odstąpić od pilnej wizyty laryngologicznej. Z uwagi na ryzyko obecności w uchu ciała obcego (należy podejrzewać zwłaszcza u mniejszych dzieci z krwawieniem z ucha) większość specjalistów zaleca planową kontrolę laryngologiczną nawet jeżeli krwawienie ustąpiło samoistnie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

“Ostry dyżur – otolaryngologia” Janczewski G., Osuch-Wójcikiewicz E. (red.), Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2003

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze