Zaloguj
Reklama

Krwawienie z nosa u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Katar, przeziębienie u dziecka
Fot. ojoimages
Katar, przeziębienie u dziecka
(4)
Reklama

Krwawienie z nosa jest częstym objawem u dzieci. Dotyczy głównie dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Najczęściej ustępuje samoistnie. Nawracające krwawienia mogą być spowodowane: zaburzeniami krzepnięcia krwi, nadciśnieniem tętniczym, przewlekłymi zmianami zapalnymi błony śluzowej nosa (alergicznymi, bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi), wadami budowy nosa takimi jak: skrzywienie przegrody, zrosty przegrody nosa z boczną ścianą nosa lub najczęściej – mechanicznym uszkodzeniem splotu cienkich naczyń krwionośnych umiejscowionych w przedniej części nosa (tzw. splot Kisselbacha) na przykład w czasie dłubania w nosie,  jak również pod wpływem wysuszenia nosa w suchym i gorącym pomieszczeniu.

Objawy i przebieg krwawienia z nosa

Nagle pojawiające się krwawienie z jednego lub obu otworów nosowych, zazwyczaj poprzedzone urazem mechanicznym.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krwawienie z nosa

Pomocy lekarskiej wymaga krwawienie nie ustępuje pomimo ucisku skrzydełek nosa przez co najmniej 5 minut. Ponadto każde nawracające krwawienie z nosa wymaga pogłębienia diagnostyki i poszukania innych przyczyn niż tylko uraz mechaniczny.

Leczenie krwawienia z nosa

Ucisk skrzydełek nosa, najlepiej palcami, przez 5 minut i przyłożenie do skrzydełka nosa okładu z lodu. Nie odchylamy głowy dziecka do tyłu, ponieważ może dojść do przedostania się krwi do dróg oddechowych. Jeśli krwawienie nie ustępuje konieczne jest zgłoszenie się z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Namysłowski G., Czecior E.: „Zapalenie gardła i tkanki chłonnej” [w:] Pediatria pod red. Ireny Norskiej-Borówki, tom 4, wyd. Śląskiej AM, Katowice 1998.

Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze