Zaloguj
Reklama

Krwawienie z dróg rodnych w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(4)
Reklama

Plamienie i krwawienie w ciąży może dotyczyć każdego okresu jej trwania, najczęściej występuje w pierwszym trymestrze ciąży i może być objawem zagrażającego poronienia.

Objawy i przebieg krwawienia z dróg rodnych w ciąży

Nie każde plamienie czy krwawienie musi skończyć się poronieniem, jednak jest to wyraźny sygnał dla ciężarnej o konieczności konsultacji lekarskiej. Poronienie zazwyczaj rozpoczyna się plamieniem lub skąpym krwawieniem ciemną krwią. Często dołączają się bóle brzucha o różnym nasileniu.

Ponadto krwawienia i plamienia w ciąży mogą być także objawem:
  • zaśniadu groniastego,
  • ciąży ektopowej,
  • nieprawidłowym rozwojem i lokalizacją łożyska,
  • zmianami na szyjce macicy,
  • ciąży obumarłej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krwawienie z dróg rodnych w ciąży

Każde plamienie i krwawienie w ciąży jest objawem niepokojącym i wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem celem wyjaśnienia jego przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Lekarz oceni nasilenie krwawienia, wygląd krwi i na podstawie badania ginekologicznego i ultrasonograficznego podejmie decyzję o ewentualnej hospitalizacji oraz zaleci leżenie i spokój oraz zaordynuje odpowiednie leki.
 
Krwawienie z dróg rodnych może uwidocznić się na zewnątrz lub może być postrzegane podczas badania ginekologicznego, między innymi dlatego tak ważne są regularne kontrole lekarskie podczas ciąży.

Leczenie krwawienia z dróg rodnych w ciąży

Nie wolno czekać aż plamienie czy krwawienie ustąpi samo. Każda przyczyna krwawienia powinna być wyjaśniona i nie wolno jej bagatelizować, bowiem konsekwencje dla matki i płodu mogą być bardzo poważne. Należy bezwzględnie zasięgnąć pomocy lekarskiej.W przypadku gdy po konsultacji lekarskiej nie będzie konieczności hospitalizacji, ciężarna powinna bezwzględnie rozpocząć spoczynkowy tryb życia, leżeć w łóżku, wstawać tylko do toalety i celem spożycia posiłku. Jest to ważne szczególnie w pierwszym okresie.
 
Należy zapewnić ciężarnej spokój i unikać stresu oraz oczywiście zrezygnować czasowo z pracy zawodowej.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze