Zaloguj
Reklama

Katar u niemowląt - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wymaz z nosa u niemowlaka
Fot. panthermedia
Wymaz z nosa u niemowlaka
(3)
Reklama

Katar u niemowląt jest bardzo często spotykany. Dla wielu rodziców jest to błahostka, która przejdzie sama, niestety w niektórych przypadkach prowadzi on do groźnych chorób i powikłań. Kanały nosowe niemowląt są bardzo wąskie a co ważne dzieci do pierwszego roku życia oddychają tylko i wyłącznie przez nos. Sytuacja w której nosek dziecka jest zapchany, prowadzi do problemów z oddychaniem, częstym budzeniem się w nocy, niemożnością picia mleka i wiele innych.

Objawy i przebieg kataru u niemowląt

Rodzice nie mają także możliwości całkowitego usunięcia zalegającego kataru z noska niemowlaka. W sytuacji gdy zauważymy, że nasze dziecko ma katar, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.
 
Jak pomóc niemowlakowi podczas kataru?

Karat jest bardzo uciążliwy nie tylko dla niemowlaka ale także i dla rodziców nim się opiekujących. Nawet niewielki obrzęk błony śluzowej noska u dziecka, prowadzi do jego całkowitej niedrożności. Zbyt długo trwający katar, który początkowo nie jest groźny dla dziecka, może prowadzić do wielu problemów, w tym zapalenia zatok przynosowych czy problemów z uszami (w przypadku dzieci, ból ucha jest bardzo bolesny). Niemowlęta są rozdrażnione, płaczliwe, śpią bardzo krótko (nie mogą oddychać) i mają problem z ssaniem, gdyż co chwila muszą przerywać jedzenie by pobrać powietrze.

Nie potrafią same oczyścić sobie noska, zatem rodzice muszą im w tym pomóc.

Wśród sprawdzonych sposobów wymienia się między innymi:

  • układanie dziecka na brzuszku, nie powinno się kłaść dziecka na wznak na pleckach, gdyż wydzielina z nosa zatyka go jeszcze bardziej a co ważne spływa po tylnej ściance gardła,
  • główka dziecka nie powinna leżeć na płasko, zawsze powinna być wyżej niż klatka piersiowa,
  • powietrze w pokoju nie może być suche, musi być zawsze nawilżone,
  • należy oczyszczać, jak najczęściej nosek dziecka,
  • można robić dziecku inhalacje jeśli lekarz wyrazi na nie zgodę,
  • w aptekach dostępne są preparaty, których celem jest rozpuszczenie zaschniętej w nosku wydzieliny, np. woda morska, sól fizjologiczna,
  • skórę pod noskiem, należy smarować kremami, by nie była wyschnięta i nie przysparzała malcowi bólu.

Katar u niemowlaka należy wyleczyć do końca, by nie było po nim groźnych powikłań. Warto po skończonym leczeniu udać się do lekarza na konsultację czy wszystko z dzieckiem jest w porządku.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze