Zaloguj
Reklama

Karmienie piersią dziecka na diecie bezglutenowej

Karmienie piersią
Fot. ojoimages
Karmienie piersią
(4)
Reklama

Dieta bezglutenowa wymaga wykluczenia z diety dziecka produktów zawierających białka 4 zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Jest ona podstawą leczenia celiakii.

Karmienie piersią - Objawy i przebieg

W przypadku stosowania przez matkę karmiąca piersią diety zawierającej gluten, jego elementy mogą przechodzić do mleka. Stąd pojawiają się pytania, czy karmienie piersią dziecka z celiakią wymaga stosowania diety także przez matkę. Wiadomo, że jako dieta bezglutenowa traktowane są produkty zawierające poniżej 1 mg gliadyny (glutenu) na 100 g produktu. Taka ilość może spowodować u dziecka z celiakią zanik kosmków jelita cienkiego i liczne objawy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jak wynika z badań naukowych gluten przechodzi do mleka matki karmiacej, ale jest tam w ilościach średnio 178 ng (nanogramów) na ml, a maksymalnie 1200 ng (nanogramów) na ml. Oznacza to, że nawet u osób z bardzo dużym przenikaniem glutenu do mleka (1200 ng/ml) jego stężenie w przeliczeniu na miligramy wynosi zaledwie 0,12 mg glutenu na 100 g mleka. Tym samym mleko matki spożywającej gluten w swojej diecie może być traktowane jak dieta bezglutenowa.

Karmienie piersią - Leczenie

Nie ma potrzeby stosowania diety bezglutenowej u matki karmiącej piersią dziecko z potwierdzoną lub prawdopodobną celiakią.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Troncone i wsp. Passage of gliadin into human breast milk. Acta Paediatr Scand. 1987, 76: 453-456.

Chirdo i wsp. Presence of high levels of non-degraded gliadin in breast milk from healthy mothers. Scand J Gastroenterol. 1998, 33: 1186-1192.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze