Zaloguj
Reklama

Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza
Fot. iStock
Ukąszenie kleszcza
(0)
Reklama

Jeśli zauważymy kleszcza na ciele naszego dziecka trzeba go jak najszybciej usunąć. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której wraz ze śliną kleszcza dostaną się do organizmu dziecka drobnoustroje. Zagrażają one zdrowiu oraz życiu pacjenta, zwłaszcza gdy dostaną się do układu nerwowego (neuroborelioza). Jeśli w miejscu po wyciągnięciu kleszcza pojawi się opuchlizna, silne zaczerwienienie, dziecko będzie odczuwało bolesność i swędzenie należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza.

Usuwanie kleszcza - Objawy i przebieg

Kleszcze przenoszą różne choroby, dlatego nie wolno usuwać ich gołymi rękami - może wtedy dojść do zakażenia. Kleszcza należy usuwać za pomocą pęsety, najlepiej złapać go najbliżej skóry i jednym, zdecydowanym ruchem wyciągnąć lub wykręcić (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Ważne jest to, by pęsety nie zacisnąć zbyt mocno na ciele kleszcza, gdyż doprowadzi do jego zgniecenia i wciśnięcia całej treści pod skórę u dziecka.

W przypadku gdy dojdzie np. do rozerwania kleszcza bądź jego główka zostanie w ciele dziecka także należy ją usunąć w taki sam sposób jak opisany powyżej. Nie wolno w ciele dziecka pozostawić nawet najmniejszego fragmentu kleszcza - może to doprowadzić do zakażenia. Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry dziecka, należy go zgnieść i wyrzucić. Miejsce po jego wbiciu należy u dziecka obserwować (przez najbliższych kilka tygodni). Bardzo ważne jest to, by ranę zdezynfekować np. wodą utlenioną bądź spirytusem salicylowym.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeśli nie potrafimy wyciągnąć kleszcza należy udać się do lekarza bądź pielęgniarki. Tak samo należy postąpić jeśli po wyciągnięciu kleszcza pojawi się obrzęk, opuchlizna, zaczerwienienie, rumień a u dziecka pojawią się objawy podobne do grypy.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze