Zaloguj
Reklama

Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza
Fot. iStock
Ukąszenie kleszcza
(0)
Reklama

Jeśli zauważymy kleszcza na ciele naszego dziecka trzeba go jak najszybciej usunąć. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której wraz ze śliną kleszcza dostaną się do organizmu dziecka drobnoustroje. Zagrażają one zdrowiu oraz życiu pacjenta, zwłaszcza gdy dostaną się do układu nerwowego (neuroborelioza). Jeśli w miejscu po wyciągnięciu kleszcza pojawi się opuchlizna, silne zaczerwienienie, dziecko będzie odczuwało bolesność i swędzenie należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza.

Usuwanie kleszcza - Objawy i przebieg

Kleszcze przenoszą różne choroby, dlatego nie wolno usuwać ich gołymi rękami - może wtedy dojść do zakażenia. Kleszcza należy usuwać za pomocą pęsety, najlepiej złapać go najbliżej skóry i jednym, zdecydowanym ruchem wyciągnąć lub wykręcić (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Ważne jest to, by pęsety nie zacisnąć zbyt mocno na ciele kleszcza, gdyż doprowadzi do jego zgniecenia i wciśnięcia całej treści pod skórę u dziecka.

W przypadku gdy dojdzie np. do rozerwania kleszcza bądź jego główka zostanie w ciele dziecka także należy ją usunąć w taki sam sposób jak opisany powyżej. Nie wolno w ciele dziecka pozostawić nawet najmniejszego fragmentu kleszcza - może to doprowadzić do zakażenia. Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry dziecka, należy go zgnieść i wyrzucić. Miejsce po jego wbiciu należy u dziecka obserwować (przez najbliższych kilka tygodni). Bardzo ważne jest to, by ranę zdezynfekować np. wodą utlenioną bądź spirytusem salicylowym.

Usuwanie kleszcza - Kiedy udać się do lekarza

Jeśli nie potrafimy wyciągnąć kleszcza należy udać się do lekarza bądź pielęgniarki. Tak samo należy postąpić jeśli po wyciągnięciu kleszcza pojawi się obrzęk, opuchlizna, zaczerwienienie, rumień a u dziecka pojawią się objawy podobne do grypy.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze