Zaloguj
Reklama

Hydrolizaty serwatki - mieszanki mlekozastępcze u dziecka z alergią

Śniadanie, płatki z mlekiem
Fot. ojoimages
Śniadanie, płatki z mlekiem
(4)
Reklama

Hydrolizaty serwatkowe o wysokim stopniu hydrolizy to grupa preparatów mlekozastępczych (hypoalergicznych), stosowanych w leczeniu alergii na białka mleka krowiego u dzieci.

Hydrolizaty serwatki - Objawy i przebieg

Do hydrolizatów serwatkowych o wysokim stopniu hydrolizy (tzw. "mocne" hydrolizaty serwatkowe) zaliczamy preparaty: Alfare (Nestle) oraz produkowane przez firmę Nutricia Bebilon Pepti 1, Bebilon Pepti 2 i Bebilon Pepti MCT. W krajach zachodnich można spotkać preparat Pepti Junior (Nutricia), który jest identyczny składem z Bebilonem Pepti. Preparat Bebilon Pepti od roku 2006 ma dodatkowo w swoim składzie prebiotyki GOS/FOS (opisane w oddzielnej poradzie w dziale "specjalista radzi"). Hydrolizaty białek serwatkowych są mieszankami przeznaczonymi do leczenia objawów alergii na białka mleka krowiego u niemowląt i małych dzieci. Hydrolizaty wysokiego stopnia są rekomendowane jako postępowanie pierwszego rzutu u dzieci z objawami alergii na mleko krowie.

Zalecenia ekspertów pozostawiają lekarzom wybór, czy zlecać hydrolizat serwatkowy, czy kazeinowy. Wynika to z faktu, że nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe o przewadze jednego z typów hydrolizatów (kazeina lub serwatka), tak więc preparaty z obu tych grup można traktować równoprawnie. Oprócz leczenia alergii wskazaniem do zastosowania hydrolizatów serwatkowych jest częściowa nietolerancja sacharozy i laktozy, przewlekła biegunka, ostra faza celiakii i (niekiedy) kolki jelitowe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Serwatkowe hydrolizaty wysokiego stopnia są dostępne wyłącznie na receptę i powinny być włączane i stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. W przypadku gdy u Twojego dziecka istnieje podejrzenie alergii na białka mleka krowiego skontaktuj się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami ekspertów z zakresu alergologii i gastroenterologii, w przypadku potwierdzonej, lub wysoce prawdopodobnej alergii na białko mleka krowiego, najlepszą dostępną aktualnie metodą leczenia żywieniowego jest włączenie u dziecka hydrolizatów wysokiego stopnia (serwatkowy lub kazeinowy).

Hydrolizaty serwatki - Leczenie

W leczeniu domowym należy pamiętać, aby stosowaniu hydrolizatów wysokiego stopnia towarzyszyło całkowite wycofanie z diety innych niż mleko produktów mogących zawierać pełne białko mleka krowiego (nabiał, słodycze, dodatki do zup itp.). Tylko w takim przypadku ma sens przewlekłe stosowanie diety opartej o hydrolizat serwatkowy wysokiego stopnia. Z doświadczenia klinicznego wynika, że brak pełnej poprawy po zmianie mleka na "silny hydrolizat" zwykle nie wynika z nieskuteczności preparatu leczniczego, ale jest skutkiem narażenia dziecka na ślady pełnego białka mleka krowiego, zawarte w innych, spożywanych codziennie, pokarmach.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Alergia i nietolerancja pokarmowa" Stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów pod Kierownictwem Prof. Macieja Kaczmarskiego, Sympozjum 1/97 (wyd. Unimed)

"Standardy postępowania oraz zasady prawidłowego żywienia w alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci i młodzieży" Czerwionka-Szaflarska M., Kaczmarski M., Socha J., Wąsowska-Królikowska K. Wydawnictwo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2000.

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze