Zaloguj
Reklama

Higiena intymna w czasie ciąży

Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(5)
Reklama

Szczególna dbałość o czystość krocza podczas ciąży.

Higiena intymna w czasie ciąży - Objawy i przebieg

Ze względu na zwiększone ryzyko stanów zapalnych sromu i pochwy oraz wiążących się z tym zagrożeń dla prawidłowego przebiegu ciąży, higiena intymna ma w tym okresie szczególne znaczenie. Zmieniające się pod wpływem hormonów pH pochwy na zasadowe sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym. Brak odpowiedniej higieny może wpływać na zwiększone ryzyko pojawienia się tych infekcji, a w rezultacie stwarzać niebezpieczeństwo przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego oraz porodu przedwczesnego. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedostateczna jak i nadmierna higiena intymna nie są korzystne. Zbyt częste podmywanie, szczególnie środkami zawierającymi detergenty może spowodować zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy i sromu prowadząc do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony krocza jak np. pieczenie, swędzenie, upławy, nieprawidłowa wydzielina z pochwy należy skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości i ewentualne wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Higiena intymna w czasie ciąży - Leczenie

Najlepszym rozwiązaniem jest podmywanie się dwa razy dziennie. Do higieny intymnej nie należy używać detergentów zawierających składniki drażniące, mydeł zapachowych i innych środków mogących powodować zmianę naturalnej flory bakteryjnej pochwy i krocza. Najlepiej podmywać się samą wodą bez dodatku detergentów lub też z dodatkiem naparu z ziół o działaniu odkażającym. Nie należy samodzielnie, bez zlecenia lekarza, wykonywać płukania pochwy. Powinno się również dbać o częstą zmianę bielizny i o to, by była ona z włókien naturalnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze