Zaloguj
Reklama

Gorączka w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Gorączka
Fot. ojoimages
Gorączka
(4)
Reklama

Prawidłowa temperatura ciała wynosi ok. 36,6 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura ciała wzrośnie do 37,6 - 38 stopni to możemy już mówić o gorączce, która jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jest alarmem, że dzieje się w nim coś niedobrego.

Objawy i przebieg gorączki w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży zazwyczaj temperatura ciała wzrasta o ok. 0,5 stopnia. Jest to stan fizjologiczny i nie powinien wywoływać niepokoju. Utrzymująca się od momentu jajeczkowania temperatura ciała na poziomie ok. 37C – 37,5C jest jednym z objawów wczesnej ciąży. Podwyższona temperatura jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie wywołanych ciążą.
 
Na skutek działania progesteronu podczas ciąży temperatura ciała najczęściej utrzymuje się na poziomie ok. 37C. W związku z tym, że kobieta ciężarna jest bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje gorączka bardzo często może wiązać się z początkiem jakiejś choroby infekcyjnej tj. jak np. katar, przeziębienie, zapalenie gardła czy też innych bardziej niebezpiecznych dla kobiety ciężarnej chorób jak np. choroby wirusowe, do których niewątpliwie zalicza się popularną grypę.
 
Gorączka stanowi znaczne zagrożenie dla kobiety ciężarnej gdyż może powodować różnego rodzaju uszkodzenia płodu jak również może ona wywołać przedwczesne skurcze macicy. Czasami, szczególnie przy bardzo wysokiej temperaturze w niskiej ciąży może dojść do poronienia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć gorączkę w ciąży

Jeżeli tylko nastąpi podwyższenie temperatury należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie należy zwlekać i oczekiwać, iż sama minie. Niezmiernie ważne jest to by nie przyjmować w tym czasie żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Wiele z leków ma bardzo teratogenne działanie na płód. Dlatego decyzji o przyjęciu jakiegokolwiek leku nie wolno podejmować samodzielnie.

Leczenie gorączki w ciąży

Jeżeli u ciężarnej wystąpi wysoka gorączka a nie ma możliwości by natychmiast skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym można posłużyć się domowymi sposobami bardzo często równie skutecznymi w obniżaniu temperatury ciała jak leki. Niewątpliwie największą zaletą tych sposobów jest fakt, że są one zupełnie bezpieczne dla przyszłego dziecka. Aby obniżyć temperaturę pij dużo płynów, najlepiej soków lub ziół. Staraj się ubrać lekko lub wykąp się w chłodnej wodzie. Dobrze na obniżenie temperatury działają także okłady.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze