Zaloguj
Reklama

Gorączka trzydniowa (rumień nagły)

Chore dziecko
Fot. medforum
Chore dziecko
(4)
Gorączka trzydniowa (rumień nagły)
Reklama

Gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły jest ostrą, wysypkową chorobą wirusową. Chorują głównie niemowlęta i małe dzieci (najczęściej 6-18 miesiąc życia). Zachorowania po 4 roku życia są rzadkością. Zakażenie występuje głównie jesienią i wiosną. Zakaźność nie jest duża.

Gorączka trzydniowa (rumień nagły) - Objawy i przebieg

Okres inkubacji wynosi ok. 7-17 dni. Choroba rozpoczyna się nagle wysoka gorączką 39-41 stopni.

W 3-4 dni temperatura nagle obniża się i pojawia się wysypka plamisto - grudkowa obejmująca najczęściej tułów. Może rozprzestrzeniać się na kończyny górne, dolne, szyję. Wysypka zanika po uciśnięciu. Ustępuje po ok. 24 godzinach i nie pozostawia przebarwień.

Gorączce mogą towarzyszyć niewielkie objawy ze strony dróg oddechowych (np. kaszel, katar) i biegunka, bez wymiotów.

Gorączka trzydniowa (rumień nagły) - Kiedy udać się do lekarza

Wizyta u lekarza nie jest konieczna, gdy gorączka reaguje na leki przeciwgorączkowe. Jeśli gorączka nie ustępuje, jest długotrwała lub występują inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza, aby ustalić jej przyczynę i ostateczne rozpoznanie.

Gorączka trzydniowa (rumień nagły) - Leczenie

Leczenie jest wyłącznie objawowe. W razie wysokiej gorączki stosować można leki przeciwgorączkowe. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży płynów i kalorii. Nie ma leczenia przyczynowego ani profilaktyki choroby.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
  2. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze