Gluten w diecie niemowląt karmionych naturalnie - zasady wprowadzania

Karmienie naturalne jest zasadniczo formą diety bezglutenowej, ponieważ spożywany przez matkę gluten przechodzi do mleka w zaledwie śladowych ilościach.
Gluten w diecie niemowląt karmionych naturalnie - Objawy i przebieg
W numerze 1/2007 kwartalnika "Pediatria Współczesna", będącego organem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, opublikowano nowe zalecenia żywienia niemowląt, obowiązujące od roku 2007. Wytyczne te zostały przyjęte przez zespół ekspertów na konferencji w Instytucie Matki i Dziecka. Szczególnie dużo miejsca poświęcono w nich okresowi w jakim powinno następować wprowadzanie do diety dziecka glutenu, czyli przetworów mąki pszennej, żytniej i jęczmiennej.
Na podstawie analizy wyników badań naukowych autorzy zaleceń stwierdzają, że dotychczasowe wytyczne mówiące o wprowadzaniu glutenu w 10. miesiącu życia nie mają twardych podstaw naukowych.
Pojawiają się natomiast wyniki badań sugerujące korzyści zdrowotne z nieco wcześniejszego wprowadzania małych dawek glutenu, także u niemowląt karmionych piersią. Z tego powodu nowy schemat żywienia zaleca, aby u dzieci karmionych wyłącznie piersią, pierwszym pokarmem dodatkowym, wprowadzanym w 5-6 miesiącu życia, był przecier jarzynowy z dodatkiem kaszy manny w ilości 2-3 g na 100 ml. Ma to być sposób na stymulację układu immunologicznego dziecka, sprzyjający wytworzeniu prawidłowej reakcji na gluten i zmniejszający ryzyko chorób z grupy autoimmunologicznych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Regularnie konsultuj z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka. Odnośnie glutenu, wydaje się, że rozpoczęcie podawania przetworów na bazie mąki pszennej wcześniej niż dotychczas zalecano jest bezpieczne, a może nawet korzystne dla zdrowia dziecka.
Gluten w diecie niemowląt karmionych naturalnie - Leczenie
Uwaga! W nowym schemacie żywienia niemowląt (opublikowanym w roku 2007) zaleca się, aby u dzieci karmionych naturalnie zacząć dodawać do diety małe ilości glutenu już od około 5-6 miesiąca życia, ale nie należy nadmiernie obciążać dziecka glutenem. Mówiąc o małych dawkach autorzy mają na myśli dawkę 2-3 g kaszy manny (czyli ok. 1 małą łyżeczkę) na każde 100 ml dodatkowego posiłku.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Książyk J.B., Weker H.: Nowe zalecenia żywienia niemowląt w Polsce od roku 2007. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka 2007, 9, 1, 9-14.
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.