Zaloguj
Reklama

Dziecko z mukowiscydozą - szczepienia ochronne

Szczepienie, zastrzyk
Fot. Panthermedia
Szczepienie, zastrzyk
(5)
Reklama

Mukowiscydoza jest przewlekłą chorobą o podłożu genetycznym. Może ona w znaczący sposób upośledzać stan zdrowia dziecka.

Dziecko z mukowiscydozą - Objawy i przebieg

Pomimo, że mukowiscydoza jest poważną chorobą, związaną ze zwiększonym ryzykiem zakażeń i powikłań chorobowych, nie jest ona przeciwwskazaniem do wykonywania szczepień ochronnych. Oczywiście odroczenia szczepienia wymaga dziecko z zaostrzeniem procesu chorobowego, ale natychmiast po uzyskaniu stabilizacji stanu ogólnego należy powrócić do wykonywania rutynowych szczepień obowiązkowych.

Bardzo wskazane jest aby pacjent z mukowiscydozą oprócz rutynowych szczepień miał wykonane szczepienia dodatkowe, chroniące go przed poważnymi infekcjami. W szczególności zaleca się coroczne szczepienia przeciwko grypie oraz dodatkowe szczepienia przeciwko pneumokokom.

Prawdopodobnie korzystne są także szczepienia przeciwko Pseudomonas aeruginosa, ale szczepionki chroniące przed tą bakterią nie są powszechnie dostępne ani w pełni przebadane, a ponadto są one bardzo kosztowne.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli Twoje dziecko choruje na mukowiscydozę nie unikaj szczepień ochronnych. Przedyskutuj ze swoim lekarzem wskazania do wykonania dodatkowych szczepień zalecanych.

Dziecko z mukowiscydozą - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. "Pediatria" pod redakcją Krystyny Kubickiej i Wandy Kawalec, PZWL, Warszawa 2004, s. 380-381
  2. "Zasady rozpoznawania i leczenia mukowiscydozy" Stanowisko Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy. Standardy Medyczne 2002, 4(3), supl., 138-146

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze