Zaloguj
Reklama

Duszność przy zapaleniu oskrzeli i płuc

Autorzy: Redakcja
Prześwietlenie płuc
Fot. ojoimages
Prześwietlenie płuc
(4)
Reklama

Infekcjom dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i płuc) często towarzyszy duszność. Jest ona dowodem na duże zmiany w drogach oddechowych utrudniające przechodzenie powietrza do światła pęcherzyków płucnych.

Duszność - Objawy i przebieg

Typowym objawem duszności przy zapaleniu oskrzeli i płuc jest widoczne gołym okiem u rozebranego dziecka wciąganie przestrzeni miedzyżebrowych przy każdym wdechu. Mogą temu towarzyszyć świsty. W nasilonej duszności występuje także uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych, widoczne jako rytmiczne ruchy skrzydełek nosa i mięśni szyi, a oddech staje się przyspieszony.

Starsze dzieci starają się przybierać pozycję siedzącą, niekiedy nawet z lekkim pochyleniem do przodu (w tej pozycji subiektywne uczucie duszności jest stosunkowo najmniejsze). U niemowląt i małych dzieci objawem duszności może być jedynie niepokój oraz przyspieszenie oddechu i wzrost częstości akcji serca.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Większość przypadków zapalenia oskrzeli i płuc może być leczona w domu, ale wystąpienie u dziecka z taką infekcją opisanych powyżej objawów powinno być objawem alarmującym i zwykle wymaga hospitalizacji.

Duszność - Leczenie

Nasilona duszność przy zapaleniu oskrzeli i płuc powinna być leczona ściśle według zaleceń lekarza. Odnośnie postępowania domowego należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko. Ważny jest komfort termiczny - nie należy przegrzewać dziecka: temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 22 stopni. Zapalenie oskrzeli i płuc nie jest przeciwwskazaniem do codziennego mycia dziecka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.: "Pediatria" t. 1-2, PZWL, Warszawa 1995

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze