Zaloguj
Reklama

Depresja po porodzie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Załamanie, depresja
Fot. ojoimages
Załamanie, depresja
(5)
Reklama

Depresja poporodowa to zespół problemów natury emocjonalnej związanych z urodzeniem dziecka, trwający powyżej dwóch tygodni. Najczęściej spowodowany jest on zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety po porodzie.

Objawy i przebieg depresji po porodzie

Po porodzie bardzo często następuje zmiana nastroju. Kobieta źle się czuje, jest przygnębiona i osłabiona. Do tego dochodzi zmęczenie porodem. Z pierwszymi niepokojącymi objawami najczęściej spotykamy się w trzeciej dobie po porodzie. Najczęściej mijają one samoistnie po kilku dniach lecz gdy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie mogą świadczyć o depresji poporodowej. Wśród wielu objawów sugerujących depresję można wymienić ogólne rozbicie, smutek, apatię, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności, rozdrażnienie, obsesyjne lęki o dziecko itp.
 
Jednym z niebezpiecznych dla kobiety objawów jaki może wystąpić w depresji są zaburzenia łaknienia. Kobieta zaczyna spożywać nadmierne ilości pożywienia lub wręcz odwrotnie drastycznie je ogranicza. W wyniku tego mogą nastąpić objawy niestrawności, bóle brzucha, gorączka. Często w depresji zdarza się również bezsenność i zaburzenia laktacji.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć depresję po porodzie

Jeżeli niepokojące objawy utrzymują się dłużej aniżeli kilka dni po porodzie i nie skutkują najprostsze domowe sposoby ich eliminacji należy zgłosić się do lekarza. Dobre rezultaty daje wizyta zarówno u psychologa jak i u pediatry. W nieco cięższych przypadkach gdy dochodzi do poważnych zaburzeń psychicznych konieczne staje się leczenie farmakologiczne.

Leczenie depresji po porodzie

Najczęściej depresja poporodowa nie wymaga podawania leków. Niezmiernie ważne w tych chwilach jest wsparcie najbliższej rodziny a w szczególności partnera. Kobieta powinna czuć się potrzebna i mieć poczucie bezpieczeństwa. Wolne chwile wykorzystywać na wypoczynek i tak rozplanować zajęcia dnia by nie pogubić się w natłoku codziennych obowiązkach.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze